Článek
K zadržení podezřelých došlo v rámci akce nazvané Mogul už po Velikonocích, o vazebním stíhání šesti ze sedmi obviněných tento týden informovala NCOZ.
„Skupina osob měla zneužívat tíživé životní situace poškozených, kteří pocházejí ze sociálně slabého prostředí. Ti byli nuceni vykonávat různé manuální práce, např. třídění odpadů či údržbu majetků obviněných, aniž by za ně dostávali přiměřenou finanční odměnu,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. „Při své činnosti měli obvinění užívat psychického nátlaku i fyzického násilí,“ dodal.
Detektivové podle něj v souvislosti s tímto případem provedli šest domovních prohlídek a jednu prohlídku jiných prostor. Kauza se týká Štětí na Litoměřicku a jeho okolí.
„Víme o tom, že policie prováděla ve Štětí rozsáhlý zásah. Víme, že se to týkalo osob, které jsou obyvateli města a že policie zasahovala v objektech, které tyto osoby vlastní nebo spoluvlastní. Více ale nevíme, policie při zásahu nežádala o součinnost nás jako radnici ani místní obvodní oddělení,“ řekl Novinkám starosta Štětí Miroslav Andrt (bezp., zvolený na kandidátce Cesta lepším směrem).
Kolik je poškozených?
Trestnou činností měla podle NCOZ skupina sedmi osob získat neoprávněný prospěch ve výši několika milionů korun. Policie ale zatím nechce upřesnit informace týkající se poškozených. Není jasné, kolik jich je, ani například to, zda je mezi nimi někdo, kdo byl pracovně vykořisťován celých dvanáct let.
„V současné době zatím nebudeme tyto informace poskytovat,“ odpověděl na dotaz k počtu poškozených mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Doplnil, že doba, během níž docházelo k protiprávnímu jednání, se u jednotlivých poškozených liší.
Kriminalisté NCOZ podle něj také vyzývají další osoby, které se mohly stát oběťmi této trestné činnosti, tedy pracovního vykořisťování v okolí Štětí, aby se policistům přihlásily na telefonním čísle 721 500 866.
Věc dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám tresty odnětí svobody až na 12 let.