Hlavní obsah

Nevidomí manželé se chtěli potěšit prskavkou, od jiskry vyhořeli

13. 1. 2011, 9:20 – Brno
Právo, Petr Kozelka

Veselý a šťastný nový rok. Toto okřídlené přání se nestalo skutečností pro manžele Borýskovy z Brna. Jen několik minut po silvestrovské půlnoci totiž jiskra z prskavky zapálené v jejich panelákovém bytě zažehla požár. I když se manželé snažili plameny uhasit, naděje byla jen malá – oba jsou totiž nevidomí. Z hořícího bytu se jim podařilo vyváznout, jejich domov ale lehl popelem.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Zdenka Borýsková se svými pejsky, pudlíkem z útulku Kikinou a vodicím psem Colet.

Článek

„Střílely se ohňostroje, připíjeli jsme si zrovna šampaňským a já jsem si přála prskavku. Milovala jsem je, protože šíří teplo a mnohé mají i příjemnou vůni. Navíc navozují i takovou vánoční atmosféru. Jenže náhodná jiskra zapálila matraci. Protože byl všude cítit dým z ohňostrojů, nebyli jsme schopni kouř identifikovat,“ popsala Právu Zdenka Borýsková okamžik, který jí i manželovi v mžiku převrátil život naruby.

„Ve chvíli, kdy začalo hořet, jsem vůbec nechápala, proč mě to hřeje na lokti, když jsem prskavku držela bezpečně před obličejem. I my nevidomí chceme to, co mají ostatní lidé. A možná na základě toho se stane takový malér,“ vysvětlovala Borýsková.

Ačkoli byli oba k smrti vyděšení, ihned zavolali hasiče a dokonce se sami pokusili plameny zastavit. „Šplíchali jsme vodu z kýblů, ale poslepu jsme nemohli trefit centrum ohně. Cítili jsme, jak se oheň šíří, proto jsem manžela s pejsky vyvedla z bytu a sama sem se tam ještě vrátila pro doklady. Při tom jsem se ale nadýchala zplodin,“ líčila žena, která nakonec skončila v nemocnici. „Ráda bych poděkovala tamním lékařům, stejně jako Jaroslavu Komárkovi, našemu trenérovi kuželek, který se mezitím postaral o manžela,“ připomněla.

Do bytu se vrátili až po 10 dnech

Teprve po deseti dnech od požáru se v doprovodu redaktora Práva poprvé odvážila vejít do domu, kde se nachází vyhořelý byt. Prostorem ještě čpí spálenina a ponurou atmosféru dokreslují i rozbité ohořelé dveře vynesené na chodbu. „Bála jsem se sem sama jít, manžel, kterého po požáru venku před domem hlídala policie, zatímco mě vezla sanitka do nemocnice, slyšel reakce ostatních nájemníků. A já se jim vlastně ani nedivím. Chtěla bych se proto všem omluvit za to, co jsme jim hned na začátek roku způsobili,“ tichým hlasem pokračovala Borýsková.

Protože z bytu unikli jen s tím, co měli na sobě, jejich známí a přátelé pro ně ihned zorganizovali pomoc. Pomocnou ruku nabídla i městská část Brno – Bystrc, která manželům sehnala ubytování v sousedním domě v sociálním bytě. „Pomohl nám náš zaměstnavatel občanské sdružení Vision i sdružení Vodící pes, kteří nám pomohli sehnat ve sbírce oblečení, boty či nádobí, stejně jako TyfloCentrum Brno a Olomouc, kteří nám bezplatně zapůjčily pomůcky pro slepé,“ připomíná Borýsková, že i v těžké situaci se našli lidé, kteří jim nezištně pomohli.

V sociálním bytě mohou manželé zůstat do doby, než se jim podaří opravit jejich původní byt. Na něm vznikla podle předběžných odhadů škoda asi 200 000 korun. „To budeme muset asi ještě zaplatit další škody, co vznikly lidem, kterým třeba voda při hašení poškodila vybavení bytu,“ smutně konstatovala Borýsková s tím, že byt bohužel nebyl pojištěný.

Reklama

Související témata:

Výběr článků