Hlavní obsah

Sanitářka na smrti pacientky vinu nenese, rozhodl soud

10. 6. 2020, 10:52 – Plzeň • Aktualizováno 10. 6. 2020, 12:10
Právo, pab

Plzeňský okresní soud ve středu zprostil obžaloby sanitářku Jitku Trhlíkovou (32) ze smrti 80leté pacientky, kterou podle státního zástupce nechala na nemocničním pokoji udusit se jídlem. Podle předsedkyně senátu Lenky Prýcové nebyla prokázána příčinná souvislost mezi jednáním obžalované a smrtí poškozené.

BEZ KOMENTÁŘE: Sanitářka u soudu v PlzniVideo: Patrik Biskup, Právo

 
Článek

„Podle soudních znalců byla příčina smrti zástava srdce bez známek dušení. Obžalovaná odešla z pokoje v okamžiku, kdy poškozená nevykazovala žádné typické známky dávení. K její smrti mohlo dojít, i kdyby jedla sama,“ zdůvodnila verdikt soudkyně s tím, že obžalovaná se chovala neetickým způsobem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

Sanitářku soudí kvůli smrti pacientky, měla ji nechat udusit chlebem se salámem

Krimi

K nešťastné události došlo loni v únoru na pokoji interní kliniky plzeňské fakultní nemocnice. „Sanitářka nutila pacientku sníst chléb se salámem i přesto, že jí (žena) odstrkovala ruku a říkala, že nemá hlad. Přesto jí stravu opakovaně vložila do úst a poté odešla, ačkoliv pacientka měla plnou pusu a začala se dávit,“ uvedl státní zástupce Štefan Oravec.

Chleba nakrájela

Obžalovaná před soudem řekla, že krajíc chleba nejprve zbavila kůrky a poté jej rozkrájela na osm kousků, které namazala máslem a obalila salámem. „Pacientka nebyla sama schopna jíst, tak jsem se rozhodla, že ji budu krmit. Paní to odmítala, odstrkovala mi ruku. Vysvětlila jsem jí, že musí jíst. Pak sama otevřela pusu, normálně kousala i polykala,“ vypověděla Trhlíková.

Když ženě dala poslední sousto do pusy, z pokoje odešla. „Předpokládala jsem, že to zvládne. Pak se z pokoje ozval tísňový signál. Když jsem za ní přišla, seděla a měla spadlou hlavu. Tak jsme zahájili oživování,“ dodala Trhlíková.

Do pokoje se sanitářka vrátila až po spuštění tísňové signalizace spolupacientky a společně se zdravotní sestrou se snažily ženě poskytnout první pomoc. Oživit se ji už nepodařilo. „Bezprostřední příčinou smrti bylo udávení, když došlo k úplnému uzávěru dýchacích cest většími sousty jídla,“ uvádí lékařská zpráva.

„Stáhla jí bradu a do otevřené pusy nacpala dva krajíce chleba se salámem, přestože se paní bránila a odmítala to. Pak z pokoje odešla. Paní měla plnou pusu, najednou začala rudnout a vyvalovat oči. Okamžitě jsem zmáčkla tísňové tlačítko,“ řekla u soudu spolupacientka mrtvé ženy.

Chovala se hrubě

Policisté obviněné sanitářce kladou za vinu, že jednala v rozporu se stanovenými postupy, které zakazují podávat pacientům jídlo přes jejich odpor. „V případě, že jsou krmeni, musí se sanitář před odchodem přesvědčit, že mají ústa prázdná,“ stojí v interních předpisech nemocnice.

U soudu zaznělo, že v minulosti už byla Trhlíková kázeňsky potrestána za hrubé chování k pacientům. Ředitel nemocnice Václav Šimánek po incidentu uvedl, že se jednalo o sanitářku, která vykonávala pomocné zdravotnické práce. Rezolutně však odmítl, že by se z její strany jednalo o brutální chování.

„To v žádném případě. Může to být i souhra nešťastných náhod. Musíme koukat na to, že šlo o velmi starou pacientku, která byla těžce nemocná, prakticky v poslední fázi svého života. Nechal bych to na soudních znalcích, kteří zpracují posudky v rámci policejního vyšetřování,“ řekl tehdy šéf nemocnice.

Reklama

Související témata:

Výběr článků