Hlavní obsah

Na stíhaného krále pašeráků z 90. let se amnestie nevztahuje, potvrdil vrchní soud

5. 3. 2013, 9:10 – Plzeň
Právo, Patrik Biskup

Trestní řízení hlavního aktéra lihové kauzy z 90. let Jaroslava Šrubaře (52) z Karvinska bude dál pokračovat. Vrchní soud v Praze dospěl ke stejnému závěru jako Krajský soud v Plzni, který v polovině ledna rozhodl, že na Šrubaře se nevztahuje Klausova novoroční prezidentská amnestie. Právu to v úterý potvrdila mluvčí plzeňského krajského soudu Alexandra Vaňková.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Jaroslav Šrubař při jednání o obnově procesu v budově Krajského soudu v Plzni

Článek

Šrubař byl v roce 2006 jako uprchlý odsouzen na devět let za stamiliónové daňové úniky a jeho případ musel soud znovu otevřít loni v říjnu, poté, co se král pašeráků vrátil a požádal o obnovu procesu.

Vrchní soud zamítl stížnost Šrubařova obhájce Tomáše Štípka, který napadl rozhodnutí plzeňského soudu s tím, že Šrubař by měl být účasten amnestie. „Amnestie jasně nařizuje, že musí být zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání s výjimkou trestního stíhání proti uprchlému, od jehož zahájení k 1. lednu 2013 uplynulo více než 8 let a trestní sazba nepřevyšuje hranici deseti let,“ prohlásil Štípek a dodal, že z toho je jasné, že milost se nevztahuje pouze na ty, kteří byli uprchlí ke dni vyhlášení amnestie.

Jenže plzeňský soud to takhle jednoznačně neviděl. Podle jeho názoru z amnestie není jednoznačné, zda je řízení proti uprchlému myšleno skutečně pouze ke dni jejího vyhlášení. Soudu se také nejeví správné, aby prezidentské dobrodiní využívaly osoby vyhýbající se trestnímu řízení.

Škoda za půl miliardy

„Amnestie je nařízení, a ne aby si ji každý vykládal po svém. To by ji nemusel prezident vyhlašovat. Já sice chápu motiv soudu a dokážu se vžít do jeho kůže, ale amnestie neřeší, kdo zavinil průtahy. Je postavená tak, jak je postavená, a měli bychom to všichni respektovat,“ reagoval Štípek.

Šrubař byl před šesti lety odsouzen coby hlava gangu, který v letech 1997 a 1998 pašoval z Itálie do České republiky alkohol a nedanil ho. Podle žalobců způsobil škodu téměř půl miliardy korun.

K soudnímu jednání Šrubař nechodil a přítomen nebyl ani při vyhlášení rozsudku. Poté, co byl propuštěn z vazby, utekl do Jižní Ameriky, kde se skrýval. Po pěti letech napsal soudci, že by chtěl obnovit proces. Ten mu vzkázal, že to je možné, jen pokud se osobně dostaví.

Šrubař k soudu skutečně v září 2011 přijel, policie ho zatkla a putoval do vězení. Musí si totiž ještě odsedět pětiletý trest za vydírání Romana Sadílka, který byl při obchodování s nelegálním lihem Šrubařovým bílým koněm a jako korunní svědek proti němu svědčil.

Devítiletý trest za pašování lihu soud zrušil a případ nyní znovu projednává. Podle trestního řádu totiž v případě, že pominuly důvody, pro které se řízení proti uprchlému vedlo, soud musí odsuzující rozsudek zrušit a žalobu projednávat od začátku.

Reklama

Související témata:

Výběr článků