Článek
„V poslední době jsme v Libereckém kraji zaevidovali čtyři případy, v nichž hlavní roli hrají podvodníci vydávající se policisty. Tři případy, o kterých se dověděli jablonečtí kriminalisté, dopadly pro majitelky účtů naštěstí dobře, jelikož včas rozumně usoudily, že nátlak, který je na ně veden, je podezřelý, a naštěstí tak nedošlo k žádným převodům peněz z údajně napadeného účtu na údajný bezpečný účet,“ sdělila regionální mluvčí Policie ČR Dagmar Sochorová.
Čtvrtý z případů už šťastný konec nemá. Žena ze Semil se podvodníky nechala obalamutit a neznámým pachatelům vydávajícím se za policistu a bezpečnostního specialistu České národní banky postupně poslala z různých účtů své úspory.
„Kriminalisté v tomto případu již zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu podvod,“ podotkla Sochorová.
Všechny případy vždy začaly tím, že ženy telefonicky kontaktoval neznámý muž, jenž se představil jako policista z kriminální služby v Praze. Volal proto, aby jim řekl, že jsou peníze na jejich účtech v ohrožení a je nutný jejich převod na bezpečný účet zřízený Českou národní bankou. K tomu dvěma z nich jako důkaz o tom, že se nejedná o podvod, zaslal fotografii svého údajného služebního průkazu Policie České republiky, který byl ale falešný. Třetí žena zaslání tohoto průkazu odmítla s tím, že pokud jí chce něco poslat, ať jí to pošle na policii do Jablonce s tím, že si to tam vyzvedne, a hovor s ním ukončila a podvodníka tak setřásla.
V dalších případech podvodník zapojil do akce ještě kumpána vydávajícího se za bankovního specialistu. Ten nutil ženy, aby si v bance vzaly půlmilionové půjčky.
„Na jednu z nich vedl takový nátlak, že mu naštěstí ze strachu nadiktovala špatné osobní údaje a úvěr nebyl bankou schválen. Neznámý bankéř to ovšem nevzdal a oznámil ženě, že jí zavolá ještě druhý den. To už ale žena stačila jednat a o celé pro ni nepříjemné záležitosti se došla poradit na obecní úřad v obci, kde bydlí,“ popsala policejní mluvčí.
Podvodníci mají v záloze různé triky
Z rukávu pak podvodníci vytáhli ještě další trik, a to, když zaslali předvolání k podání vysvětlení na policii do Prahy. Údajný policista využil k podvodu i policejní databázi osob v pátrání, ve které si našel konkrétního hledaného muže, a ženě ho zaslal s údaji ve vytvořeném formuláři jako toho, kdo se snaží její účet napadnout. Po ženě pak žádal další její údaje, na což zareagovala tím, že mu po telefonu nic sdělovat nebude a vše mu řekne až v Praze, kam je na základě zaslané výzvy ochotna přijet, a hovor ukončila. Naštěstí ani tato žena nepřišla o žádné své peníze uložené na účtu.
V souvislosti se všemi případy policie důrazně vyzývá k obezřetnosti.
„Pokud má kdokoliv podezření na to, že by jeho účet mohl být nějak napaden, ať kontaktuje pracovníky své banky, kde si tuto skutečnost může zcela jistě ověřit. Samozřejmě v případě podezření na podvodné jednání kontaktujte linku tísňového volání 158 dřív, než vás naprosto důmyslně podvodníci připraví i například o celoživotní úspory,“ radí Sochorová.
Falešní policisté a bankéři také na Šumpersku
Dva obdobné případy řeší od čtvrtka i šumperští policisté. Podvodník tam třicetiletou ženu ze Šumperska a o šest let staršího muže z Ostravy připravil během pár hodin o celkem 349 tisíc korun. Uvěřili mu, že mají napadený účet.
Žena ve čtvrtek dopoledne přijala hovor od domnělého policisty a dále pracovníka České národní banky s tím, že nějaký pan Novák zažádal v bance o úvěr na její jméno, což doložil plnou mocí. V bance pojali podezření, že se jedná o podvod, a proto věc oznámili policii, která ženu z tohoto důvodu kontaktuje.
„Překvapená žena volajícímu uvěřila a souhlasila s převodem peněz z jejího účtu na zabezpečený účet u České národní banky, kde budou její peníze v bezpečí. Vybrala z účtu 300 tisíc korun a následně je vložila do bankomatu na číslo, které jí neznámý volající sdělil,“ informoval v pátek policejní mluvčí Libor Hejtman.
Obdobně dopadl muž, který ten samý den odpoledne přijal stejný hovor od neznámého muže vydávajícího se za policistu a bankéře. I tento oznamovatel uvěřil legendě, že si na něj nějaká osoba vyřizuje úvěr, a proto musí jednat rychle, aby zachránil své úspory.
„Vyděšený muž souhlasil s převodem peněz do bezpečnostní schránky u České národní banky. Peníze se mu nejprve nepodařilo poslat z důvodu překročení nastaveného platebního limitu, a tak jej domnělý bankéř požádal o zaslání kopie platební karty z obou stran přes aplikaci WhatsApp, což muž učinil,“ popsal mluvčí.
Poškozený poté potvrzoval přes smart klíč převody peněz. Celkem je potvrdil ve výši 49 tisíc korun. „Když obdržel žádost na převod tří tisíc eur, zpozorněl, platbu nepotvrdil a kontaktoval svou banku. Až poté se dozvěděl, že se stal obětí podvodu, a proto nechal účet zablokovat,“ konstatoval Hejtman.