Hlavní obsah

Mzdová účetní okradla firmu o milióny, dostala pět let

1. 6. 2016, 11:14 – Olomouc

Mzdová účetní přerovské firmy Renata Nováková připravila podle obžaloby společnost zhruba o sedm miliónů korun. Na své bankovní účty si nechala posílat řadu let náhrady za čtyři zaměstnance, které jim po jejich odchodu do důchodu zanikly. Krajský soud v Olomouci ji ve středu potrestal pěti roky vězení.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Soud poslal ženu na pět let do vězení. Ilustrační foto

Článek

Za šest let takto získala přes šest miliónů korun, další milión musela zaplatit společnost za tyto platby na daních. Žena, která se k miliónovým podvodům přiznala, musí firmě zaplatit škodu.

Společnost se 300 zaměstnanci začala čtyřiačtyřicetiletá žena okrádat od roku 2008. Podle obžaloby pravidelně vyhotovovala každý měsíc nepravdivé podklady k výplatě náhrad za nemoc z povolání čtyřem lidem. Měsíčně takto získávala částky do sto tisíc korun.

Splatila úvěry a jela na dovolenou

Žena disponovala několika účty. Peníze si takto nechávala podle obžaloby posílat 71 měsíců a přišla si tímto způsobem na 6,29 miliónu korun. „Takto získané prostředky použila ke splacení bankovních úvěrů, na nákup spotřebního zboží či na dovolené," uvedl žalobce. Poškozená společnost odvedla pak na fiktivních platbách milión na daních. „Celková škoda činí 7,2 miliónu korun," řekl žalobce.

Svobodná žena bydlí na ubytovně a soudu nedokázala sdělit, kam se peníze poděly. „Udělala jsem to, je to pravda, moc toho lituji," uvedla obžalovaná, která u společnosti pracovala 24 let. Lidé, s jejichž identitou operovala, o jejich krocích prý nevěděli.

Dostala pochvalu

„Ti lidé měli na výplaty nárok. Když z práce odešli a nároky jim zanikly, zkusila jsem to a vyšlo to," řekla žena. Poukázala na to, že ji nikdo v práci nekontroloval. „Chtěla jsem vyzkoušet, že když něco udělám, zda to vyjde najevo. Nic se nedělo, nikdo na nic nepřišel, vše bylo v pořádku. Ještě jsem byla pochválena. Ze strany nadřízených nikdy nebyly výtky vůči mé práci," uvedla Nováková.

Na podvody se přišlo v polovině roku 2014. Žena vypověděla, že přišla jednou do práce a najednou dostala výpověď s okamžitou platností a musela odejít od rozdělané práce.

Výběr článků