Hlavní obsah

Muž naletěl na reklamu falešného Jakuba Prachaře. Přišel o dva miliony

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Dalším případem podvodníků, kteří parazitují na jménech českých celebrit, se zabývá moravskoslezská policie. Tentokrát muže středního věku zlákala falešná reklama s populárním hercem Jakubem Prachařem, který s Janem Krausem probíral finanční investice.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

Tentokrát kyberšmejdi vylákali ještě více než v případě falešné identity zpěváka Leoše Mareše nebo premiéra Petra Fialy – více než dva miliony korun.

Podvod se začal odvíjet ve chvíli, kdy muž našel pod falešnou reklamou odkaz na registraci do internetové obchodní platformy. Poté, co se přihlásil, ho kontaktoval podvodník, který ho postupně přiměl k investování peněz. Zpočátku šlo o 250 eur (6300 Kč). Komunikace mezi oběma muži trvala několik dnů, během kterých došlo nejprve k registraci a pak k zaslání prvních peněz.

„Neznámý pachatel postupně vysvětloval, jak se dá z obchodní platformy stahovat výdělek. Jak sám poškozený uvedl, viděl nějaký zisk, když i sám následně uzavíral obchody s vidinou zúročení peněz. Pokračovalo několik jednání, několik investic a možné obchody gradovaly. Následně přišla nabídka, že budou probíhat prodeje nakoupených kontraktů ropy. V té době cena ropy rychle rostla a vidina výdělku byla vysoká,“ uvedla policejní mluvčí.

Představil se a začal strašit. Falešný bankéř okradl seniorský pár ze Strakonic o půl milionu

Krimi

Proto poškozený dostal nabídku, že na tomto obchodě může také participovat s tím, že výdělek za tři dny by měl být kolem 9 tisíc mincí kryptoměny USDT (tether, při úterním kurzu asi 209 tisíc Kč). „Postupně tam poškozený posílal statisíce, kdy byly na jeho obchodním účtu připisovány bonusy. Tak to vše fungovalo několik dnů, poškozený posílal peníze a současně viděl jejich zhodnocení. Zhruba po měsíci a půl komunikace a investování se muži domluvili, že si vybere z obchodního účtu částku 46 tisíc mincí USDT (při úterním kurzu 1,07 milionu Kč), kdy si je nechá poslat na svůj účet a smění je na eura. Nestalo se tak. V momentě, kdy chtěl učinit tento krok, webové stránky nefungovaly,“ dodala Michalíková.

Tím však celá záležitost neskončila. Muž na telefonu se snažil investora přesvědčit, že stránky byly napadeny nějakými hackery. Jejich údajné IT oddělení vytvořilo nové stránky a odkaz na ně mu odeslal. Resetoval své heslo a následně chtěl provést plánovaný výběr. Výběr z účtu byl sice proveden, ale na požadovaný účet žádné peníze nedošly. „Po celou dobu komunikace jistý muž na telefonu poškozeného ujišťoval, že i ostatní kolegové mají problémy a že vše bude v pořádku. Opakovaně tedy posílal peníze na požadované účty, opětovně byl kontaktován různými společnostmi, které vymáhají peníze z podvodů v kryptoměnách, kdy byl stále upozorňován, že se stal obětí podvodu a že mu pomůžou. Proto přeposílal peníze na další požadované účty, kdy konečná částka se vyšplhala na dva a čtvrt milionu korun,“ dodala Michalíková. Podvedený muž policistům řekl, že během celé doby hovořil a dopisoval si s několika osobami. Někteří hovořili plynule česky, jiní měli východní přízvuk.

Policie opět v těchto případech varuje před tímto podvodným jednáním a doporučuje maximální obezřetnost. „Před investicí do kryptoměn je vždy potřeba zjistit, jak tyto investiční platformy fungují a jak se provádí nákup a prodej této měny. Stejně tak je důležité ověřit si věrohodnost investičního poradce nebo společnosti a rovněž je třeba pamatovat na to, že nikomu za žádných okolností není třeba povolovat vzdálený přístup ke svému počítači,“ dodala mluvčí.

Mají přes 80 let a chtěli si přilepšit investicí do kryptoměn. Přišli o úspory

Krimi

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám