Hlavní obsah

Mladistvému, který se podílel na mačetovém útoku, zpřísnil soud trest

14. 2. 2014, 11:05 – Liberec • Aktualizováno 14. 2. 2014, 12:47

Krajský soud v Liberci v pátek zpřísnil právní kvalifikaci i trest mladistvému, který se v létě 2011 podílel na takzvaném mačetovém útoku v Novém Boru. Při incidentu zranila pětice útočníků v baru tři muže. Za pokus o vraždu ho soud potrestal 4,5 roku vězení. Hrozilo mu pět let. Mladík byl původně stíhán za těžké ublížení na zdraví a odsouzen na tři roky.

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Soud loni v červenci poslal (zleva) Vojtěcha Husáka, Jakuba Žigu a Antonína Sinu do vězení na pět až 17,5 roku.

Článek

Rozsudek není pravomocný, i když obhajoba i obžaloba se na místě vzdali práva na odvolání. Podle soudkyně Evy Drahotové ale odvolání ještě může podat sociální odbor Nového Boru nebo mediační a probační služba.

Čtyři z pěti útočníků jsou už pravomocně odsouzeni za pokus o vraždu a těžké ublížení na zdraví, dostali tresty od pěti let do 17,5 roku vězení. Na základě rozhodnutí vrchního soudu se ale soud v Liberci musel znovu zabývat mírou zavinění mladistvého.

Nic takového jsem neudělal a nezasloužím si ten trest.
odsouzený mladík

"Jsme vázáni právním názorem vrchního soudu, proto jsme jednání kvalifikovali jako pokus vraždy," uvedla Drahotová. Mladík by si měl trest odpykat ve věznici pro mladistvé. Soud uložil mladistvému trest, jaký požadoval státní zástupce Radim Kadlčka. Podle něj nemělo smysl navrhovat přísnější, výjimečně lze totiž mladistvému uložit trest od pěti do deseti let.

"Když soud neakceptoval můj návrh, aby staršímu mladistvému byl uložen trest v této zvýšené sazbě, tak bylo zřejmé, že bych nemohl být úspěšný ani u tohoto mladistvého, jehož podíl na páchání trestní činnosti byl menší," vysvětlil Kadlček.

Šlo o výhru na automatech 

Trest považuje nyní osmnáctiletý mladík za nespravedlivý. "Nic takového jsem neudělal a nezasloužím si ten trest," řekl po rozsudku. Odvolání by ale podle něj nic neřešilo. "Nemělo by to smysl," míní mladík, kvůli němuž incident v srpnu 2011 vznikl.

Tehdy si ještě s jedním mladíkem přišel do baru Pivní pomoc zahrát na automatech. Poté, co vyhráli několik stokorun a chtěli výhru proplatit, po nich žena vyžadovala předložení občanských průkazů a mladíci ji začali vulgárně urážet.

Soud v kauze tzv. mačetových útoků provázely emoceVideo: Jaroslav Švehla, Právo

Hosté se servírky zastali a dvojici vyvedli. Jeden host prý také jednoho z hochů – toho, jehož případ soud v pátek projednával – udeřil. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty bez varování napadli mačetou, tyčí, kopy a údery. Útok byl podle rozsudku zákeřný, vedený zezadu a s velkou intenzitou, a to zejména na hlavy napadených.

Jednomu ze zraněných mužů museli lékaři nahradit část lebky platinovou destičkou. Další vyvázli s otřesem mozku a zhmožděninami. Soudní psycholožka už dříve uvedla, že útok nebyl plánovaný, ale byla to akce vyvolaná hněvem.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků