Hlavní obsah

Muž ve šternberské zbrojovce měl otrávit nápoje, skončilo to tragicky. Hrozí mu až doživotí

Kauzu Jiřího Kudličky (48) z Moravského Berouna, který čelí obžalobě, že otrávil nápoje ve šternberské zbrojovce a na dalších místech v Olomouci, začal ve čtvrtek rozplétat senát olomoucké pobočky Krajského soudu v Olomouci. Jeden člověk při otravě zemřel. Muži za vraždu, pokus o vraždu a její přípravu hrozí 18 let nebo výjimečný trest včetně doživotí.

Jiří Kudlička u olomouckého krajského soudu.Video: Petr Marek, Novinky

Článek

Kudlička měl podle obžaloby nejprve v roce 2024 otrávit nápoj Fridexem ve společné lednici zaměstnanců společnosti Excalibur Army ve Šternberku, kde tehdy pracoval.

„Po požití kontaminované kofoly utrpěli dva zaměstnanci těžkou otravu, přičemž jeden z nich následně zemřel, druhý vyvázl s těžce poškozenými ledvinami,“ uvedl státní zástupce Jindřich Pazdera.

V roce 2025 pak měl obžalovaný v okolí Olomouce záměrně rozmísťovat lahve a kartony s nápoji obsahujícími jedy, morfin nebo sloučeniny olova, a to na místech, kde se pohybují osoby bez domova.

„Šlo o promyšlené nastražení nápojů s cílem usmrtit náhodné konzumenty. K dokonání skutků nakonec nedošlo jen díky včasnému zásahu policie,“ podotkl žalobce.

Doma měl chemikálie k výrobě výbušnin

Vyšetřování navíc odkrylo i podezření, že si obžalovaný opatřoval chemikálie k výrobě výbušného systému, který měl být určen proti zasahujícím policistům. Při domovní prohlídce byly zajištěny chemické látky způsobilé k výrobě výbušnin a další nebezpečný materiál.

„Policisté na skutky, kvůli kterým nyní stojí před soudem, přišli při vyšetřování jiné trestné činnosti,“ prozradil Pazdera. Obžalovanému, jak dále konstatoval, bude navrhovat trest 25 let vězení a rovněž zabezpečovací detenci.

Nejsou přímé důkazy, tvrdí obhajoba

Osmačtyřicetiletý Kudlička (Novinky původně mylně uvedly nižší věk - pozn. red.) u soudu vinu u dvou bodů odmítl zcela, u třetího částečně. Poté využil svého práva a odmítl vypovídat.

„Neexistuje žádný přímý důkaz, že by to byl on, kdo kontaminovanou kofolu do lednice ve firmě umístil. Nepodnikl ani žádný krok k výrobě výbušniny, kterou měl údajně chtít použít proti policistům. Chemikálie měl uskladněné doma několik let. Byly určeny k hospodářským účelům,“ uvedl advokát obžalovaného.

Výběr článků

Načítám