Hlavní obsah

Mladík stojí před soudem kvůli dvěma mrtvým na přejezdu

17. 1. 2005, 15:39 – FRÝDEK-MÍSTEK
Právo, Novinky, Aleš Honus

Kvůli tragické srážce osobního automobilu a vlaku na přejezdu v Bystřici na Frýdecko-Místecku, při které loni 10. dubna zahynuly dvě mladé dívky a třetí byla těžce zraněna, usedl v pondělí na lavici obžalovaných 21letý Martin Šuchma. Okresní soud ve Frýdku-Místku by mu mohl udělit až desetiletý trest.

Foto: Pavel Čempěl
Článek

Podle obžaloby vjel mladík v těžké opilosti s plně obsazeným autem na železniční přejezd i přes zapnutou výstražnou signalizaci. Šuchma ale svoji vinu od počátku odmítá a prý si není vědom toho, že by za volantem seděl.

Od nehody se distancuje i druhý muž, který podle obžaloby seděl na místě spolujezdce. Vzhledem k tomu, že policii chybí svědek nehody a jediná dívka, která přežila, si na nic nepamatuje, musely řidiče určit až znalecké posudky.

Číšník: Byl opilý, dostal jen colu

Spolu se svým kamarádem a třemi dívkami ve věku 18 až 19 let trávil Šuchma dobu před nehodou v motorestu, který se nachází několik stovek metrů od železničního přejezdu. Číšník, který rozjařenou skupinku obsluhoval, u soudu vypověděl, že Šuchma do restaurace přišel tak opilý, že mu odmítl nalít.

"Nakonec vypil jen dvě coly. Zaslechl jsem, jak se domlouvají, kdo bude řídit. Kdo ale ve skutečnosti za volant usedl, jsem neviděl," řekl číšník. Když skupinka vyšla z restaurace, obžalovaný si podle svých slov sedl na místo spolujezdce. "Tam jsem usnul. Probudil mne až náraz," hájí se.

Když na místo činu dorazili policisté, oba muži byli pryč. "Auto bylo zčásti vklíněno pod vlak a bylo zcela zdeformované. Rozbili jsme zadní okno a jenom u jedné z dívek, které seděly vzadu, jsme nahmatali puls. Obžalovaný, ani další muž, na místě nehody nebyli. Pak si jich ale všimli hasiči, jak pobíhají po poli, a tak je odvezli do nemocnice k vyšetření," vypověděl policista, který byl na místě nehody přítomen.

Podle znalce vůbec není pochyb o tom, kdo za volantem seděl. "Usvědčujícím důkazem byl znalecký posudek, ze kterého jednoznačně vyplývá, že za volantem seděl právě obžalovaný. Vyplývá to zejména z charakteru zranění řidiče i spolujezdce," řekl zmocněnec pozůstalých.

Svědkyně si nic nepamatuje

Jediná ze tří dívek, která nehodu přežila, u soudu vypověděla, že se zdravotními následky se potýká dodnes. Při nehodě zcela přišla o čich, má problémy se zrakem i sluchem. Prodělala několik operací, třetí ji čeká za měsíc. Do sporu o to, kdo ze dvou mužů řídil, její výpověď mnoho světla nevnesla. "Z celého dne si vůbec nic nepamatuji," opakovala u soudu.

Hlavní líčení soudce odročil na 14. února, kdy by měl být k soudu předveden svědek, který v pondělí ani napodruhé nepřišel.

Reklama

Související témata:

Výběr článků