Hlavní obsah

Jsem gay, v Maďarsku mě budou trápit, žádal české soudy o shovívavost Nor stíhaný kvůli zneužívání dětí

Brno

Všemi možnými způsoby se chtěl vyhnout vydání do Maďarska norský občan, kterého v Česku zadrželi policisté na základě evropského zatykače kvůli tomu, že měl v Maďarsku páchat sexuální a drogové delikty na dětech. Soudům tvrdil, že v Maďarsku jej budou trápit kvůli tomu, že je gay. Takový argument ale justice včetně Ústavního soudu odmítla.

Foto: Petr Kozelka , Novinky

Ústavní soud

Článek

Z textu rozhodnutí, které Ústavní soud v těchto dnech zveřejnil, plyne, že muž už měl zkušenost s maďarským vězením. Zda tam byl ve vazbě nebo už si v Maďarsku odpykával trest, ale není zřejmé.

Nor byl lapen na západě Čech a putoval do vazby. Plzeňský krajský soud došel k závěru, že vydání muže do Maďarska nic nebrání, ačkoli ten si stěžoval, že s ním již dříve tamní orgány nezacházely v rukavičkách.

„Sice projevuje obavu z pronásledování, která pramení z jeho homosexuality, jde však o subjektivní obavu, která není ničím podložená. Jeho špatný duševní stav rovněž nebrání jeho předání. Zdravotní zpráva se sice zmiňuje o úzkostných stavech a beznaději, jde však o pochopitelnou reakci na nastalou životní situaci,“ konstatoval soud.

Muž se bránil vydání stížností k Vrchnímu soudu v Praze, ale ani tam nenašel zastání. Soudci sice uznali, že v Maďarsku se zhoršuje postavení osob z LGBT+ komunity, to ale neznamená, že by tam muž rovnou čelil pronásledování.

„Že je stěžovatel trestně stíhán, nemá původ v jeho homosexuální orientaci, ale v trestné činnosti, kterou měl páchat vůči dětem. Veškeré pociťované příkoří spíše pramení z jazykové bariéry a nedobrého psychického stavu, nikoli ze špatného zacházení maďarskými orgány. Vrchní soud měl pochopení pro jeho stresovou situaci, to však nevylučuje jeho předání,“ napsal Vrchní soud.

„Omezení, se kterými se v maďarské věznici setkal, tedy omezení kontaktu s vnějším světem, odevzdání věcí, nijak nevybočují z běžného standardu evropských věznic a úkorně je vnímá každý,“ doplnili pražští soudci.

Výběr článků

Načítám