Hlavní obsah

Janouškovo auto sraženou ženu odmrštilo až 14 metrů

22. 5. 2013, 16:01 – Praha • Aktualizováno 22. 5. 2013, 18:04

Tělo ženy, kterou podle policie srazil svým vozem v opilosti lobbista Roman Janoušek, bylo po nárazu odmrštěno zhruba 13 až 14 metrů daleko. Podle státní zástupkyně Jany Kadeřábkové to dokládá razanci útoku. Uvedla to ČTK s odkazem na text obžaloby.

Foto: Jiří Hardoš, Právo

Figurantka před vozem při rekonstrukci střetu

Článek

Žalobkyně Janouška viní z pokusu o vraždu kvůli tomu, že po předchozí nehodě srazil řidičku nabouraného vozu, která s ním chtěla událost řešit. Incident se stal 23. března loňského roku ve Vyskočilově ulici v Praze 4.

Janoušek, kterému policie naměřila při dechové zkoušce přes dvě promile alkoholu, narazil do vozu před sebou. Od nehody ale ujel. Po několika desítkách metrů zastavil na světelné křižovatce na červenou. Řidička nabouraného vozu jej ve snaze incident řešit doběhla a postavila se před Janouškovo auto.

Janoušek jel v době nárazu asi 34 km/h

"Poškozená se snažila přimět řidiče k vystoupení zejména opakovaným zřetelným plácáním, boucháním oběma rukama do kapoty vozu a výkřiky, přičemž (Janoušek) následně na toto její jednání reagoval tak, že úmyslně dvakrát z místa popojel vozidlem směrem na poškozenou v úmyslu si na ní vynutit opuštění prostoru před vozidlem," popisuje obžaloba událost.

Když ani poté žena cestu neuvolnila, lobbista se podle státní zástupkyně v okamžiku rozsvícení zeleného světla na semaforech rozjel. Žena v tu chvíli byla v úrovni pravého předního světlometu Janouškova luxusního SUV značky Porsche. "Zaútočil na ni tím způsobem, že se prudce rozjel vpřed, akceleroval, a to přímo ve směru na poškozenou," uvedla žalobkyně.

Janoušek se podle ní rozjel za šest sekund na rychlost přibližně 34 kilometrů za hodinu. "Musel minimálně vědět, že může tímto způsobem poškozenou usmrtit," napsala Kadeřábková s tím, že nebyla zjištěna žádná překážka, která by lobbistovi bránila ve výhledu.

Janouškův advokát Vít Široký ve středu řekl, že ve čtvrtek soudu předloží posudek z oboru dopravy, který prý vyvrací verzi obžaloby. "Posudky nepotvrzují závěry pana inženýra Drahockého o tom, jak se nehoda stala," uvedl právník. Konkrétnější však být nechtěl s odůvodněním, že by bylo vhodné, aby se s ním nejdříve seznámil soud.

Žena dostala 900 tisíc

Tehdy jednapadesátileté Vietnamce Janoušek způsobil otok mozku, což ji podle lékařů ohrožovalo na životě. Zachránil ji prý pouze včasný zásah záchranné služby. Žena strávila přibližně měsíc a půl v nemocnici. Janoušek s ní uzavřel dohodu o narovnání a zaplatil jí podle obžaloby 900 tisíc korun. Dalších více než 250 tisíc uhradil zdravotní pojišťovně za náklady na její léčení.

Lobbista nedávno deníku Právo řekl, že od nehody ujel, protože se už delší dobu cítil pronásledovaný a měl strach, že jde o provokaci. [celá zpráva] Přiznal také, že ženu z havarovaného vozu u svého auta viděl, prý šlo o panickou reakci. Kontroverzní podnikatel stane před pražským městským soudem 16. července.

Kromě obvinění z pokusu o vraždu, za který mu hrozí až osmnáctileté vězení, jej obžaloba viní i z ohrožení pod vlivem návykové látky. Žalobci Janouška původně stíhali pro úmyslné těžké ublížení na zdraví, letos v lednu však jeho čin překvalifikovali.

Reklama

Související články

Výběr článků