Článek
Ve druhé polovině března oslovil důvěřivého muže přes WhatsApp údajný policista. Na důkaz toho, že je skutečně strážcem zákona, mu poslal vyfocený služební průkaz.
Záhy přišel s pohádkou o tom, že se muži někdo dostal do bankovního účtu a chystá se na jeho konto načerpat půjčku.
„Aby takovému jednání společně zabránili, navrhl mu, aby si o půjčku zažádal sám a peníze raději poté hned vybral. Této smyšlené legendě poškozený uvěřil a sjednal si půjčku ve výši půl milionu korun,“ popsal mluvčí policie Richard Hrdina. Tím ale vymyšlená pohádka neskončila. Falešný policista muži následně napsal, že se mu ozve pracovník České národní banky, který mu rovněž přes WhatsApp poslal průkaz a fotografii – prý aby ho při pozdější schůzce poznal.
Hotovost si předali na ulici
Ke schůzce pak skutečně došlo – rovnou na chodníku v ulici Dejvická v Praze 6. „Tam se opravdu ten samý muž dostavil, sdělil heslo pro předávku a z místa si odnesl od poškozeného půl milionu v hotovosti. Vzápětí mu opět zavolal falešný policista, se kterým se domluvil na druhém úvěru, kde se ještě čekalo na schválení,“ dodal mluvčí.
Následující den však oklamaný muž kontaktoval infolinku své banky, kde mu sdělili, že se stal obětí podvodu. Vše proto oznámil na nejbližší policejní služebně.
Blamáž na podvodníka
Podvedený muž s falešným policistou i poté, co zjistil, že ho podvedl, udržoval kontakt. Hrál s ním dál jeho hru. Toho se chopili kriminalisté, kteří si na pachatele při další domluvené předávce hotovosti došlápli.
„V momentě, kdy převzal od poškozeného obálku s fiktivní hotovostí, ho kriminalisté okamžitě omezili na osobní svobodě,“ uvedl Hrdina s tím, že zadrženým je dvacetiletý cizinec. Společně se svým čtyřiadvacetiletým společníkem skončili ve vazbě a čelí obvinění z trestného činu podvodu. Hrozí jim až pět let vězení.

Zadržení falešného policisty v Praze
Podvodů přes WhatsApp přibývá
Podobných podvodů přes WhatsApp rapidně přibývá a způsobené škody jdou do milionů korun.
„Nikdy žádná bankovní instituce ani policisté nejednají s poškozenými takovýmto způsobem a už vůbec nekomunikují přes mobilní aplikace typu WhatsApp apod. Chraňte si své peníze, buďte obezřetní a vždy si jakékoliv informace ověřujte přímo na infolinkách bank nebo na služebnách policie,“ dodává policie.
Nový typ podvodu se Českem šíří jako lavina – kyberšmejdi zneužívají toho, že účet na WhatsAppu lze snadno propojit s dalšími zařízeními. Když se to podvodníkovi podaří, získá plnou kontrolu nad účtem a může zneužít jeho kontakty.