Hlavní obsah

Falešný lékař dva roky přes e-mail balamutil ženu z Jablonce. Vzala si půjčku a poslala mu milion

3:36
3:36

Poslechněte si tento článek

Měsíce tahal podvodník z ženy z Jablonce nad Nisou peníze. Ta mu je posílala postupně po menších částkách, až ji nakonec připravil celkem o zhruba milion korun. Žena jej přitom nikdy neviděla ani neslyšela. Veškerou komunikaci s ním vedla pouze prostřednictvím e-mailu. Muž se vydával za německého lékaře na misi v Iráku.

Foto: Miloslav Hradil, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Žena podvod odhalila před pár dny a šla jej nahlásil kriminalistům, kterým vyprávěla i celý příběh. Ten se začal odehrával před dvěma lety.

„Nejprve v ní muž vzbudil důvěru tím, že psal o sobě to, že je lékař, který odlétá na misi do Iráku léčit civilisty, těhotné ženy a děti. V prvopočátku od ženy požadoval zaslání peněz potřebných pro jeho nemocnou dceru žijící v zahraničí s tím, že jí po návratu z mise vše vrátí. Žena tak začala v nepravidelných platbách v různých částkách peníze v eurech posílat,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Pak ale přišly na řadu výmluvy, proč se po slíbených třech měsících nemůže doktor z mise vrátit, a následovaly další žádosti o zaslání peněz. Tentokrát se mělo jednat i o balíček s jeho rodinnými věcmi, který si chce k ženě nechat poslat domů. Údajně nečekaně však nastaly problémy na hranicích s jakýmsi diplomatem, který měl uvedenou zásilku k ní doručit. S tím tedy byly spojeny právě různé požadavky na zaslání peněz za účelem zaplacení právníka i diplomata a další výmluvy.

Část peněz byly ženiny úspory a 500 tisíc korun si pak půjčila u banky.

„Kriminalisté již ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Za jeho spáchání hrozí pachateli v případě dopadení trest odnětí svobody až na pět let, a to s ohledem na výši způsobené škody,“ doplnila Sochorová s tím, že je to již po několikáté, kdy oběť naletěla podvodu s obdobným scénářem. Doplnila i základní pravidlo, a to nikdy neposílat cizím lidem peníze, a to nejen z celoživotních úspor, ale rozhodně si nikdy kvůli tomu nebrat úvěr.

Jak nenaletět?

Policie pravidelně upozorňuje, že rizika on-line seznamování se týkají dětí i dospělých. Zpravidla jde o vykutálené podvodníky, kteří se z důvěřivců pod rouškou náklonnosti snaží vylákat peníze. Policejní statistiky dennodenně doslova lemují případy zamilovaných doktorů a vojáků, kterým lidé z Česka svěřili nemalé prostředky.

Česká spořitelna v rámci své preventivní kampaně, kdy se snaží ochránit účty svých klientů, již dříve zveřejnila praktiky, které podvodníci u tzv. love scamů často používají:

  • Reakční všímavost – útočník umí zacházet s detaily ze soukromí, o kterých ani nevíte, že jste mu je prozradili. Vyčíhal si je i na sociálních sítích. Tím začíná navozovat pocit důvěry a intimity.
  • Citové vydírání – přichází se silným, dojemným příběhem. Může to být válka, úmrtí blízké osoby, rozvod nebo třeba lékař zachraňující děti.
  • Vyvolávání tlaku – po nějaké době začne na svou oběť tlačit. Nutí ji ke krokům, kterými podmiňuje naplnění vztahu. Někdy se naschvál odmlčí, lže, že už nechce pokračovat, protože po své oběti přece nemůže chtít peníze.

Bezpečnostní experti také poradili, jak se mohou lidé bránit. „Ověřujte si na sítích velice detailně, jak se k vám člověk, který se vám dvoří, vlastně dostal. Zeptejte se přátel, kdo to je, zda ho/ji znají. Hledejte ještě jiné důkazy o tom, že tento člověk skutečně nemá falešnou identitu,“ poradili bezpečnostní experti spořitelny.

„Netajte nikdy tento romantický příběh z internetu a svěřte se svým blízkým. Poraďte se s více lidmi, kamarády, rodinou. Beze studu mluvte o tom, že po vás někdo ‚ze sítí‘ chce peníze a vy ho asi milujete. Může se to stát každému,“ stojí v doporučení spořitelny.

Foto: Policie ČR

Varovný leták Policie ČR

Výběr článků

Načítám