Hlavní obsah

Dvojče chránil. Pak mu měl obstarat smrtící opiát

30. 9. 2022, 5:26

Své dvojče chránil už od mládí. Jako silnější ze sourozenecké dvojice jej později tahal i z různých malérů. Teď ale stojí Petr Ročák (57) před Krajským soudem v Plzni jako obviněný z jeho smrti. Podle žalobce obstaral bratrovi silný opiát, kterým se muž předávkoval. Toho bez známek života našli policisté loni v červnu. V puse měl fentanylovou náplast.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Petr Ročák před soudem

Článek

Ze spisu vyplývá, že Ročák kšeftoval s léky obsahujícími omamné látky, které se dají získat pouze na lékařský předpis. „Prodával je nebo směňoval za jiné věci. Tak to bylo i v případě jeho bratra, kterému tímto způsobem pomohl získat fentanylové náplasti, po jejichž požití muž zemřel,“ stojí v obžalobě.

Státní zástupce Jakub Kubias upozornil na to, že obžalovaný neznal zdravotní stav svých odběratelů a ani možné účinky silných analgetik na organismus. „Tím je vystavil riziku poškození zdraví,“ zdůraznil Kubias.

Sám Ročák před soudem vinu odmítl s tím, že opiáty nikdy nikomu neprodával. Silná analgetika měl prý pro svoji potřebu. „Předepisoval mi je psychiatr, protože trpím paranoidní schizofrenií. Jsem na nich závislý,“ vysvětlil Ročák.

Policie našla 14letého mladíka

Krimi

O lidech, kteří ho z podloudného prodeje léků mají usvědčovat, tvrdí, že se mu tím chtěli pomstít.

„Mého bratra zneužívali. Tahali z něho peníze, podváděli ho. I máma z toho byla zoufalá. Já jsem tomu chtěl udělat přítrž. Od té doby jsem s nimi měl konflikty. Jsou mi v patách jako nějaká morová nákaza,“ prohlásil Ročák, který podle záznamů v trestním rejstříku rozhodně není žádným svatouškem.

Nad svým bratrem podle svých slov držel ochrannou ruku už od mala. „Mám takovou pečovatelskou povahu. Kolikrát jsem za něj, jak se říká, tahal horké brambory. Brácha byl hrozně hodný a lehce zmanipulovatelný. Toho využívali špatní lidé a já se ho snažil od nich držet dál. To se jim samozřejmě nelíbilo. Pavlíka měli vycvičeného, že jim sypal prachy. Jako šofér vydělával padesát tisíc měsíčně,“ pokračoval obžalovaný muž.

KVÍZ: Čeští vrazi a zločinci. Znáte detaily krimi případů?

Koktejl

„Alkohol i drogy“

Tvrdil také, že stejní lidé, kteří proti němu svědčí, bratrovi prodávali drogy. „Vím o marihuaně a pervitinu. Platil jim za to mnohonásobně víc, než byla obvyklá cena. Okradli ho o statisíce korun,“ uvedl dále Ročák. O svém bratru dále řekl, že byl prochlastaný.

„Když neměl alkohol, tak bral drogy. Byl rozdávačný a nechal se snadno zmanipulovat,“ zaznělo dále z úst obžalovaného. Jak zemřelý muž přišel k fentanylovým náplastem, Ročák neví. Naznačil ale, že mu je bratr mohl ukrást.

„Asi čtrnáct dní přes svojí smrtí za mnou přišel na návštěvu se svým kamarádem. Byla to taková přepadovka, já s tím vůbec nepočítal. Dva dny po jeho odchodu jsem zjistil, že mi chybí několik balení léků proti bolesti včetně těch náplastí, které jsem měl volně uložené v poličce nad televizí. Hned jsem volal svému lékaři, jestli by mi napsal recept na nové,“ uzavřel obžalovaný muž.

Podle znalců je fentanyl jedním z nejsilnějších analgetik, kterým se lze velice snadno předávkovat. Lékaři ho zpravidla nasazují k tlumení velkých bolestí u onkologických pacientů a jeho předepisování podléhá přísnému režimu.

Soud bude pokračovat příští měsíc výpověďmi svědků a znalců.

Reklama

Výběr článků