Článek
Pro plzeňský soud, který případ jako první řešil, to byl jasný důkaz, že muž balíček vyrobil a snažil se ho dopravit některému z vězňů. Za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami ho poslal na 16 měsíců za mříže.
„Zajištění DNA stopy obžalovaného uvnitř balíčku svědčí o tom, že se zmíněnými drogami manipuloval. Zabalil je s vědomím, že budou vhozeny do věznice, čímž opatřil neustanovené osobě ve výkonu trestu či ve vazbě zakázané látky,“ konstatovala okresní soudkyně Bohdana Kučerová.
Jenže Krajský soud v Plzni v odvolacím řízení původní rozsudek zrušil a muže obžaloby zprostil. Senát v čele s předsedou Eduardem Wipplingerem došel k závěru, že neexistují žádné důkazy, které by svědčily pro vinu obžalovaného bez pochybností.
Zůstalo pouze u podezření
Odvolací soud upozornil především na to, že stopy DNA patřící muži kriminalisté zjistili jen na lepicí pásce a prezervativech. „To neprokazuje, že manipuloval s drogami, které byly součástí balíčku. Stejně jako mu nelze přičítat za vinu, že zajistil přehození balíčku za zdi věznice,“ konstatoval krajský soud.
„Věc je tedy pouze ve stadiu podezření, kdy z důkazů založených v trestním spise i nadále přetrvávají pochybnosti, které je nutné hodnotit ve prospěch obžalovaného,“ stojí dále v rozsudku.