Hlavní obsah

Daňová kobra oživila odložený případ, obvinila skupinu z podvodů za 315 milionů

5. 11. 2018, 13:03 – Praha

Daňová kobra obvinila skupinu pěti lidí z rozsáhlých podvodů při obchodech s leteckým benzinem a motorovou naftou z let 2010 až 2012. Policisté začali stíhat také pracovnici finančního úřadu, která se znala s organizátorem a s krácením daní údajně pomáhala. Skupina podle kriminalistů způsobila škodu zhruba 315 milionů korun. Případ policie znovu otevřela, v minulosti ho odložila.

Foto: Koláž Novinky.cz s použitím tým Kobra

Logo vyšetřovacího týmu daňové Kobry

Článek

O případu informoval v pondělí mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Pracovnici finančního úřadu obvinili policisté ze zneužití pravomoci úřední osoby, za což jí hrozí až dvanáctiletý trest vězení. Ostatní mohou za trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby skončit za mřížemi až na deset let.

„Hlavní organizátor je v současné době ve výkonu trestu pro jinou trestnou činnost, kdy má obstaven veškerý majetek v řádech desítek milionů korun," uvedl Ibehej.

Skupina podle NCOZ od října 2010 do ledna 2012 nakupovala v Německu letecký benzin a motorovou naftu. „Obchodní transakce byly v zemi původu osvobozeny od DPH na výstupu, tudíž tyto osoby měly o 20 procent nižší náklady, než kdyby totéž zboží nakupovaly v tuzemsku," sdělil mluvčí.

Nové informace vedly k obvinění

Pětice poté podle něj prodávala pohonné hmoty v Česku, kde také měla platit vysoké daně. Uplatňovala ale odpočet kvůli takzvaným křížovým fiktivním obchodům se spotřebním zbožím.

Případ už kriminalisté v minulosti odložili jako neobjasněný. Na základě nových informací ho ale znovu otevřeli a v minulých dnech skupinu obvinili. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Praze.

Reklama

Výběr článků