Hlavní obsah

Čtyři roky vězení pro bývalého generálního ředitele Čepra platí

25. 4. 2019, 14:28
Novinky, bad

Čtyři roky dlouhý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele státního ropného gigantu Čepro Tomáše Kadlece potvrdil ve čtvrtek odvolací senát pražského městského soudu. Kadlec měl spolu s bývalým obchodním ředitelem podniku Alexandrem Houškou nevýhodnými transakcemi způsobit státu škodu přes 260 milionů korun.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Tomáš Kadlec u odvolacího senátu pražského městského soudu

Článek

„Odvolání obžalovaného jsme shledali jako naprosto nedůvodné,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu Eva Brázdilová. Podle ní Obvodní soud pro Prahu 1 vyvodil naprosto logické závěry, které mají oporu v důkazech. Obchody Čepra pod Kadlecovým vedením byly podle soudu „zcela evidentně jednostranně nevýhodné”.

Houška se ze zdravotních důvodů nemohl odvolacího jednání zúčastnit a jeho část bude projednána samostatně.

Obvodní soud pro Prahu 1 poslal loni v březnu Houšku s Kadlecem na čtyři roky do vězení za nevýhodné obchody s benzinem a naftou. Jde o transakce z roku 2005, kterými podle obžaloby Houška s Kadlecem vyváděli ze státní firmy Čepro peníze ve prospěch společnosti Czech Energospace. Podle žalobce se vzdávali marží a zisků, které mohlo Čepro od Czech Energospace inkasovat.

Houška s Kadlecem uzavřeli smlouvy na dodávku pohonných hmot do Státních hmotných rezerv, Čepro za to v jednom případě vyplatilo společnosti Energospace zálohu milion dolarů, jenže k dodávce nedošlo. Obžalovaní poté zjistili, že Energospace pohonné látky dodat nezvládne, a žádali zálohu zpět. Tu nakonec ze společnosti Energospace dostali, už ale kvůli propadu kurzu dolaru o pět milionů korun nižší. V jiném případě zase levně prodali pohonné hmoty a potom stejné množství za mnohem vyšší cenu nakoupili zpět.

Obžalovaní se hájili tím, že pouze obměňovali palivo, což bylo po vstupu ČR do EU jejich úkolem.

Houšku s Kadlecem obžaloby dvakrát zprostila soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová, poté jí byl případ odebrán, protože nerespektovala pokyny nadřízených soudů. Nová soudkyně Ivana Tichá Houšku s Kadlecem loni uznala vinnými. Králová v minulosti už kvůli promlčení zastavila stíhání Houšky s Kadlecem za podobné žalované činy z let 2003 a 2004.

Reklama

Výběr článků