Hlavní obsah

Česko-německý zásah omezí dostupnost drog v Česku

14. 11. 2014, 17:28 – Praha

Česko-německý zásah proti výrobcům pervitinu, při němž byly zabaveny téměř tři tuny chlorefedrinu, by měl výrazně omezit dostupnost látek pro výrobu drogy v Česku. Zabránilo se tím prodeji pervitinu v Česku za 1,6 miliardy korun, což je asi jedna třetina spotřeby. Novinářům to v pátek řekl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Odhalení mezinárodního nelegálního obchodu s látkou určenou k výrobě pervitinuVideo: PČR, Novinky

 
Článek

Česká policie při zásahu zatkla sedm lidí, kterým hrozí deset až 18 let vězení. Všichni skončili ve vazbě.

Německá a česká policie rozbily mezinárodní gang výrobců pervitinu, který působil v Lipsku a v Praze. V Německu bylo také zadrženo sedm lidí, kteří u sebe měli 2,9 tuny látky chlorefedrin. Z tohoto množství by bylo možné vyrobit 2,3 tuny drogy, jejíž hodnota na německém černém trhu by byla zhruba 184 milionů eur (přes pět miliard korun).

Česká část gangu se zabývala organizací dovozu látky pro výrobu pervitinu prostřednictvím kurýrních služeb. "Následně byl na území ČR chlorpseudoefedrin dále přeprodáván skupinám, které se podílí přímo na výrobě metamfetaminu," doplnil Frydrych.

Čechům šéfoval turecký boss

Šéfem gangu byl občan Turecka, jenž se podle policie podílel i na dovozu 182 kilogramů heroinu, který letos v březnu zadrželi celníci v Praze. Tento případ postupně celníky a protidrogovou centrálu dostal i k dovozu látek pro výrobu pervitinu. Podle vedoucího celní protidrogové jednotky Generálního ředitelství cel Pavla Hoffmana se zjistilo, že je skupina i v hledáčku německých policistů, a tak začalo společné vyšetřování. Zbývajících šest zatčených Čechů ale nebylo v souvislosti s rekordní zásilkou heroinu obviněno.

Nové látky na výrobu pervitinu postupně nahrazují léky s obsahem efedrinu. Účinnost pervitinu je přitom srovnatelná. Podle Frydrycha je problém v tom, že není zakázáno s nimi obchodovat, obchod navíc není regulovaný. "Tento případ ukázal, že je Česká republika zemí, která má poměrně významný potenciál vstřebávat prekurzory," uvedl Frydrych. Prekurzory jsou sloučeniny, z nichž se dají chemickým postupem vyrobit drogy.

Policisté zadrželi skoro půl kila pervitinu

Podle Hoffmana se ukázalo, že se gangy snaží hledat stále nové cesty k výrobě drogy. "Máme podezření, že tato látka sloužila k výrobě na území ČR i v nějakém podstatně významnějším gardu než u případů, které známe dnes," zdůraznil Frydrych.

Česká policie při zásahu zadržela 400 gramů pervitinu, 500 gramů látky pro výrobu drogy, 16.000 eur pocházejících z trestné činnosti, pět aut, čtyři zbraně a padělané doklady. Při jiném zásahu proti výrobcům pervitinu bylo zadrženo 100 kilogramů látky, která zřejmě pocházela od zadrženého gangu.

V Česku se podle odhadů ročně spotřebuje asi šest tun pervitinu. Tuzemským trendem jsou velkovýrobny, které za jeden výrobní cyklus dokážou vyrobit 20 až 40 kilogramů drogy. Pervitin představuje velký problém i v sousedním Německu, kam se droga šíří především z nelegálních varen v českém pohraničí. V Česku je gram pervitinu levnější. Podle Frydrycha se jeho cena pohubuje od 600 do 1200 korun podle regionu. Pro německé uživatele je to relativně levná alternativa k jiným drogám: cena jednoho gramu crystalu se v závislosti na regionu pohybuje mezi 80 a 120 eury (2200 a 3300 korunami).

Reklama

Výběr článků