Hlavní obsah

Za vraždu pumpařky na Mělnicku uložil soud 19 let vězení

25. 10. 2019, 10:20 – Praha • Aktualizováno 25. 10. 2019, 11:31
Novinky, Natálie Lošková

Krajský soud v Praze v pátek uložil tresty za tragické přepadení čerpací stanice v Nelahozevsi na Mělnicku, které nepřežila pumpařka. Za její vraždu soud poslal do vězení na 19 let třiatřicetiletého recidivistu Davida Šindlera, jeho kumpán Ivan Hollitzer (27) dostal za loupež čtyři roky vězení. Šindler podle vyšetřovatelů zastřelil ženu přes dveře, když se vystrašená schovávala.

BEZ KOMENTÁŘE: Obžalovaní z vraždy čerpadlářky u souduVideo: Natálie Lošková, Novinky

 
Článek

Střelec si podle soudce Roberta Pacovského musel být vědom toho, co dělá, dokazuje to záznam bezpečnostní kamery nad pokladnou. „Je vidět, že poškozená se pokusila zavřít dveře a střelec se na to díval. Musel si být vědom, že střílí tam, kde zlomek vteřiny předtím byla,“ sdělil Pacovský při odůvodnění verdiktu.

Státní zástupce Martin Suska navrhoval pro Šindlera až výjimečný trest, tedy nejméně dvacet let, a Hollitzerovi zhruba pět let žaláře. Rozhodnutí soudu není pravomocné, lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu.

Hollitzer se práva na odvolání vzdal na místě, Šindler si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Žalobce po jednání sdělil, že možnost odvolání promyslí, až dostane písemné vyhotovení rozsudku s podrobným odůvodněním.

Státní zástupce Martin Suska k obžalovaným z vraždy čerpadlářkyVideo: Natálie Lošková, Novinky

K objasnění případu přispělo hlavně Hollizterovo přiznání a jeho spolupráce při vyšetřování, naopak Šindler podle Pacovského lhal, když tvrdil, že na místě nebyl. Existují rovněž svědectví o tom, jak si Šindler sehnal zbraň a poznal ho na kamerovém záznamu jeho otec, kterého soud v hlavním líčení rovněž vyslechl.

BEZ KOMENTÁŘE: Přepadení čerpací stanice na MělnickuVideo: Policie ČR

Soud u Šindlera neshledal žádnou polehčující okolnost. „Podstatnou přitěžující okolností je míra chladnokrevnosti skutku, neměl žádný důvod po poškozené vystřelit, nepředstavovala žádnou hrozbu,“ dodal soudce s tím, že obžalovanému přitížila také jeho trestní minulost.

Pacovský ale nepřistoupil k výjimečnému trestu, jak navrhoval žalobce. Důvodem je, že by se podle kritérií Ústavního soudu muselo jednat o výraznou odchylku od podobných činů, což však v případu vraždy čerpadlářky nelze takto určit.

K přepadení benzínky s tragickými následky došlo loni 3. prosince. Osmapadesátiletou ženu podle spisu Šindler zavraždil střelbou přes zavřené dveře, ačkoliv se prodavačka nebránila a chtěla se spíš schovat, když utekla do zadní místnosti.

Dali si pervitin na kuráž a věděli, co dělají, řekl znalec o obžalovaných z vraždy pumpařky

Krimi

„Střelba na poškozenou a její usmrcení neměly význam pro záměr obžalovaných,“ uvedl žalobce s tím, že prchající žena v podstatě nechala obžalované, ať si dělají, co chtějí. „Přesto obžalovaný její prosbu nevyslyšel,“ řekl dříve v závěrečné řeči před soudem žalobce.

Šindler podle obžaloby držel zbraň nelegálně. Muži sebrali pokladnu se zhruba 10 tisíci korunami, cigarety za tři tisíce a utekli. Kriminalisté dvojici podezřelých vypátrali letos v polovině ledna.

Reklama

Související články

Výběr článků