Hlavní obsah

Bývalý kickboxer a politik před soudem. Podle obžaloby jednou ranou zmrzačil úředníka

5:18
5:18

Poslechněte si tento článek

Tachov

Téměř dvacet let se věnoval bojovým sportům. Teď se bývalý kicboxer a také komunální politik Pavel Plešinec (44) z Plzně brání u tachovského okresního soudu obžalobě, podle níž měl jednou ranou poslat k zemi vedoucího stavebního odboru Městského úřadu v Boru Václava Říhu a způsobit mu vážné poranění mozku s trvalými následky.

Bývalý kickboxer Pavel Plešinec ve čtvrtek u tachovského okresního soudu Video: Patrik Biskup, Novinky

Článek

Za těžké ublížení na zdraví požaduje státní zástupkyně pro Plešince jako trest pět let vězení. Ten vinu odmítl. „Neuděl jsem nic z toho, co si myslí obžaloba,“ prohlásil v úvodu své výpovědi během čtvrtečního hlavního líčení.

K incidentu došlo loni v lednu poblíž místa bydliště 77 letého úředníka. Podle spisu si měl na něj Plešinec počíhat, když se z práce vracel domů.

„Po krátké slovní komunikaci jej záměrně, bez jakéhokoliv varování z dosud neznámého důvodu udeřil spodním úderem pravé ruky sevřené v pěst do oblasti na pomezí mezi hrudníkem a břichem. Poškozený se po úderu prudce předklonil a poté nekontrolovatelně upadl na zem a při pádu se udeřil o obrubník do týlu hlavy a zůstal na místě bezvládně ležet,“ popsala útok žalobkyně Karin Steinerová Hajná.

Útočníka zachytila pouliční kameraVideo: Patrik Biskup, Novinky

Poškozený je podle ní do současné doby plně odkázán na nepřetržitou zdravotnickou péči a není schopen ani těch nejzákladnějších samoobslužných úkonů.

Podle ní se poté Plešinec k napadenému muži sklonil, krátce s tělem manipuloval a poté z místa utekl k zaparkovanému vozidlu Škoda Superb, se kterým odjel.

Říhu záchranáři odvezli v kritickém stavu do nemocnice, kde zůstal několik týdnů v kómatu. Když se probral, už se nedokázal hýbat ani mluvit.

„Byl to normální vitální člověk, který ještě sportoval. Teď leží jako tělo bez duše. Neví o sobě. Jen přijímá kašovitou potravu. Poranění mozku jsou naprosto fatální. Žádná prognóza na výrazné zlepšení zdravotního stavu není,“ citovala soudkyně z výpovědi Říhova syna. Ten se společně s dalšími členy rodiny připojil s náhradou nemajetkové újmy ve výši 17 milionů korun.

Foto: Czechfighters

Pavel Plešinec po posledním zápase své kariéry v roce 2018

Plešinec před soudem připustil, že ten den se skutečně pohyboval na Tachovsku. „Byl jsem za kamarádem kousek u Stříbra. Zdržel jsem se s ním asi půl hodiny a po schůzce odjel zpátky do Plzně. Pana Říhu neznám, stejně jako neznám Bor. Možná jsem tam byl někdy v minulosti na kole,“ uvedl obžalovaný muž. O sobě pak řekl, že je nekonfliktní člověk. „S každým vyjdu, nemám nepřátele,“ podotkl.

Proč odmítl vypovídat v přípravném řízení, vysvětlil tím, že nevěří policii. „Nemám s nimi dobrou zkušenost. Už jednou mě takhle obvinili, že jsem měl někoho napadnout. Byl jsem dokonce kvůli tomu před soudem, který mě zprostil viny,“ vysvětlil Plešinec.

Zda Říhovo napadaní souvisí s jeho pracovní pozicí, se vyšetřovatelům nepodařilo prokázat. V rovině spekulací zůstává i to, jestli šlo o útok na objednávku, či se jednalo o osobní spor, anebo to byla jen náhoda.

Radnice: Šlo o cílené napadení

Vedení radnice je přesvědčeno, že šlo o cílené napadení. „Nic se mu neztratilo, peníze, taška, všechno zůstalo na místě, takže žádný zloděj,“ popsal krátce po činu tajemník městského úřadu v Boru Miroslav Cvrk.

Podle slov Říhova syna se doma žádné pracovní záležitosti otce neprobíraly. „Nevím o tom, že by měl s někým problém. Nezmínil se, že by ho někdo vydíral nebo mu vyhrožoval,“ řekl Říha mladší. Reagoval také na spekulace o tom, že by měl jeho otec brát úplatky. „Dělal tu práci přes 30 let. Někteří lidé ho špinili, protože jim nevyhověl. Nikdy mu nebylo nic prokázáno,“ dodal svědek.

Foto: Národní demokracie

Pavel Plešinec na kandidátce Národní demokracie pro krajské volby v roce 2016

Policie byla původně přesvědčena, že si Plešince na vedoucího úředníka najala personální agentura, která v Boru načerno přestavěla některé nemovitosti na ubytovny a za porušení stavebního zákona dostala pokutu. Její zástupci se totiž s Plešincem znali.

Nasadili odposlechy

„Policie pracuje s verzí, že se podezřelý dopustil jednání na objednávku osob, které mají zájem na zkolaudování těchto nemovitostí. Odposlechem telekomunikačního zařízení budou zjištěny základní skutečnosti pro toto řízení, a to potvrzení, či vyvrácení podezření ve vztahu k Pavlu Plešincovi, ke zjištění motivu trestné činnosti a případně odhalení dalších pachatelů, ať už organizátorů, či návodců,“ citoval soud ze žádostí státní zástupkyně o povolení odposlechů, které ale ani po třech měsících žádné světlo do případu nepřinesly.

Hlavním důkazem tak zůstávají kamerové záběry, podle kterých se Plešincovo vozidlo mělo pohybovat v blízkosti místa napadení.

Hlavní líčení bude pokračovat výslechy svědků.

Související témata:

Výběr článků

Načítám