Hlavní obsah

Tragický domácí porod bylo usmrcení z nedbalosti, rozhodl soud. Rodiče ale nepotrestal

Právo, Jiří Šolc, Patrik Biskup

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Plzeň
Aktualizováno

Okresní soud Plzeň-jih ve středu uznal vinnými z usmrcení z nedbalosti rodiče chlapečka, který zemřel během domácího porodu. Soud ale upustil od trestu. K tragédii došlo loni v srpnu v malé obci na jižním Plzeňsku. Dítě zemřelo na vykrvácení v kombinaci s podchlazením. Oběma hrozilo až šest let vězení.

Obžalovaní u souduVideo: Jiří Šolc, Právo

 
Článek

Podle státní zástupkyně obžalovaní nezajistili miminku řádnou odbornou pomoc. Dítě se narodilo ve 28. týdnu těhotenství.

Státní zastupitelství se proti rozhodnutí soudu, který rodiče sice uznal vinnými, ale upustil od jejich potrestání, odvolalo.

„Obžalovaná porodila za přítomnosti otce předčasně v kuchyni bez lékařské pomoci či odborné asistence. Následně nepřivolali lékařskou pomoc, nepodvázali pupečník, nezajistili dítěti pomoc a dostatečně tepla. Pak odešli spolu s novorozencem spát do ložnice,“ uvedla státní zástupkyně s tím, že rodiče během noci zjistili, že dítě nedýchá. „Následně zavolali lékařskou záchrannou službu, ale oživovací pokusy byly neúspěšné,“ stálo také v obžalobě.

Za smrt dítěte při domácím porodu stíhají rodiče

Krimi

Matka (37) ve výpovědi uvedla, že byl porod velmi rychlý. „Praskla mi voda, než se manžel vrátil s ručníky, tak jsem porodila. Dítě bylo živé, přisálo se na prso, neviděla jsem žádné známky toho, že by bylo něco špatně. Chtěli jsme si pak na chvíli lehnout, odpočinout si. Dítě leželo na mně, bylo přikryté plenou, dekou a ještě peřinou. Víceméně byl ke mně celou dobu přisátý,“ vypověděla obžalovaná s tím, že si nebyla vědoma rizik, která mohou při předčasném porodu vzniknout.

Foto: Jiří Šolc, Právo

Obžalovaní rodiče u soudu

Následně si všimla, že se dítě nehýbe a manžel zavolal záchrannou službu. „Podle instrukcí paní ze záchranné služby se pokoušel o resuscitaci, ale neúspěšně. Za třináct minut pak dorazila záchranka,“ řekla.

Při domácím porodu na Plzeňsku zemřel novorozenec

Krimi

Zpětně své jednání hodnotila jako svoji největší chybu. „Měla jsem hned po porodu volat záchranku. Byla to největší chyba mého života.“

Znalci v přípravném řízení uvedli, že dítě vykrvácelo do placenty, která byla uložena níž než tělíčko. Navíc se jednalo o předčasný porod v 28. týdnu těhotenství, kdy nezralým novorozencům chybí schopnost tvorby tepla a potřebují okolní teplotu mezi 34 až 38 stupni, což se řeší jejich umístěním do inkubátoru.

Domácí porod není nelegální

„Zdravotníci byli přivoláni k resuscitaci novorozeného dítěte. O jeho oživení se pokoušeli desítky minut. Lékařka ale musela nakonec konstatovat smrt,“ uvedla tehdy mluvčí záchranné služby Mária Svobodová. Pokud by dítěti byla včas poskytnuta lékařská pomoc, mělo podle znalce devadesátiprocentní šanci na přežití.

Samotný domácí porod není podle současné platné legislativy nelegální a nelze ho považovat za protiprávní jednání. Za to, že žena přivede potomka na svět doma, ji není možné trestně stíhat ani ji jakkoli pokutovat nebo na ni volat policii či orgán sociálně-právní ochrany dětí.

„Zakázaný sice není, ale měl by být proveden tam, kde je možné během několika málo minut zorganizovat operační pomoc. Pokud si člověk bez dostatečného odborného vzdělání dovolí uvažovat nad touhle variantou, že to ustojí a dokáže, tak je to prostý hazard se zdravím a životem dítěte i matky,“ řekl Právu gynekolog a soudní znalec Jaroslav Feyreisel.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám