Článek
„V rozporu se zákonem použil jako donucovací prostředek hrozbu namířenou zbraní, což bylo v dané situaci zcela nepřiměřené. Pohrůžka usmrcením mohla u poškozeného vyvolat obavu, že ji obžalovaný uskuteční,“ uvedl samosoudce Vladimír Žák a policistu uznal vinným z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a nebezpečné vyhrožování.
Incident se odehrál v polovině loňského července na ubytovně v plzeňské ulici Ke Karlovu. Policisty tam tehdy přivolal její správce s tím, že na jednom z pokojů se neoprávněně zdržuje bezdomovec. Na místo dorazili situaci vyřešit Plešák společně s kolegou Markem Svejkovským (22).
„Ačkoli poškozený spolupracoval a nebyl agresivní, obžalovaný Plešák jej zaklekl, zatlačil mu obličej do polštáře a nataženou služební zbraň mu přiložil na temeno hlavy. Dále mu sdělil něco v tom smyslu, že jestli s ním bude ještě někdy něco řešit, tak ho zastřelí,“ uvedl státní zástupce Roman Šustáček s tím, že nebyl ze strany policisty důvod použít jakékoliv násilí.

„Spolupracoval, plnil všechny pokyny policejní hlídky a nepředstavoval pro ni ani pro nikoho jiného žádné nebezpečí. Zákrok u poškozeného vyvolal obavu o život, což vyplývalo z jeho chování při odchodu z pokoje, kdy se mu klepaly ruce a byl celý pokálený,“ doplnil Šustáček.
Před soudem Plešák vinu popřel s tím, že nesouhlasí s tím, co je popsáno v obžalobě. „Věděli jsme, že ten muž je feťák. Z ubytovny se zdráhal odejít. Vytáhl jsem zbraň, natáhl ji a přiložil jsem si ji ke své hrudi. Nejsme sice v Americe, ale stát se může cokoliv. Cítil jsem se v určitém ohrožení,“ vypověděl obžalovaný policista s tím, že muži nakonec domluvil a vyvedl ho ven.
Policistu nahlásil kolega
Byl to právě druhý z policistů Marek Svejkovský, který zákrok služebně staršího parťáka nevydýchal a po pár dnech to oznámil nadřízeným i s rizikem, že bude označen za práskače.
„Vůbec jsem to nepobíral a dost mě to šokovalo. Byl jsem zvyklý na jiné postupy,“ uvedl před soudem Svejkovský. Podle jeho slov měli nechtěného hosta vyvést z ubytovny ven. „Před vstupem do místnosti kolega vytáhl z pouzdra zbraň a přiložil si ji na prsa. Po otevření dveří použil zákonnou výzvu, na kterou ten člověk uvnitř zareagoval tak, že si lehl na zem. Zjistil jsem, o koho jde, a kolegovi řekl, že ho znám a že nebudou potřeba donucovací prostředky, neboť se nejedná o žádného násilníka. Řekli jsme mu, ať si vezme věci a odejde,“ vypovídal dále druhý člen hlídky.
V okamžiku, kdy muž vstal ze země a začal si balit věci, tak ho podle svědka Plešák srazil na postel a klekl si nad něj. „Zarazil mu hlavu do polštáře a nabitou pistoli mu asi deset vteřin držel přiloženou na temeni. Přitom na něj křičel, že ho příště zabije,“ líčil policista dramatické okamžiky.
Po zákroku se muž zvedl z postele a v doprovodu policistů odešel ven z ubytovny. „Kolega to do vysílačky odpálil s tím, že se nic nestalo a že žádné donucovací prostředky nebylo nutné použít. Dál jsme to nerozebírali a pokračovali v hlídkové činnosti,“ řekl dále Svejkovský.
Zneužil služební zbraň
Jeho výpověď byla pro soud byla zásadní. „Situaci na místě popisoval konzistentním způsobem bez jakýkoliv rozporů v klíčových momentech. Nezjistil jsem žádný motiv, proč by si vymýšlel a chtěl tím svého služebně staršího kolegu profesně zlikvidovat. Jeho tvrzení byla v souladu i s dalšími důkazy,“ vysvětlil Žák.
„Obžalovaný svoji služební zbraň zneužil způsobem výrazně nežádoucím. Z mého pohledu to považuji za závažné pochybení. K manipulaci se zbraní přistupuje lehkovážné, z jeho pohledu možná suverénně,“ dodal soudce.
Bezdomovec před soudem uvedl, že měl strach. „Šlo mi o život. Mám to pořád před očima,“ řekl Miroslav Tokár (28), kterému soud přiznal pětitisícové odškodné za prožitý stres.
V pokoji na ubytovně byl podle svých slov tehdy načerno. „Policisté otevřeli dveře a jeden z nich vytáhl pistoli a začal na mě mířit. Ten druhý mu říkal, ať nestřílí. Automaticky jsem si lehl na zem a rozpažil ruce. Pak jsem ucítil nějaký předmět na zátylku. Říkal jsem, že jsem tady přespal načerno a že nechci dělat žádné problémy. Jak jsem cítil, že napětí polevilo, vstal jsem ze země a odešel,“ vypověděl Tokár, který je uživatelem drog a podle lékařů trpí schizofrenií.
Kolegové s ním odmítali sloužit
Plešák slouží u policie od roku 2019. „Zpočátku plnil základní povinnosti příslušníka iniciativně a dosahoval dobrých výsledků. Počínaje rokem 2023 se jeho aktivita a dosahované výsledky začaly snižovat. V kolektivu začal být neoblíbený a mnoho kolegů s ním odmítalo sloužit,“ stojí v pracovním hodnocení.
Rozsudek není pravomocný, jak státní zástupce, tak Plešák si ponechali lhůtu k vyjádření o tom, zda si podají odvolání.