Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Zelenského velká chyba – Alex Švamberk

3:21
3:21

Poslechněte si tento článek

Poprvé od ruského vpádu zažila Ukrajina velké demonstrace. Důvodem není válka a únava z ní, i když z fronty žádné úspěchy poutající pozornost nepřicházejí. Ukrajina čelí neustálým vzdušným útokům na svá města a přes veškerou snahu vojáků Rusko postupuje, i když pomalu a za cenu velkých ztrát. Důvodem protestu je omezení nezávislosti protikorupčních úřadů.

Foto: David Neff, Novinky

Alex Švamberk

Článek

Ukrajinský Národní protikorupční úřad (NABU), který tvrdě šel po každém podezřelém, i Specializovaná protikorupční prokuratura (SAP) budou podřízené generálnímu prokurátorovi. Ten bude moci nejen nahlížet do spisů, ale také rozhodnout o uzavření některých kauz, když o to požádá obhajoba.

Zákon schválil jednokomorový parlament naprostou většinou poslanců. I když do ulic vyšly tisíce lidí odmítajících změnu, normu ještě týž den podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj.

Korupce byla a stále je jedním z největších problémů země, i když se v boji s ní podařilo Ukrajině dosáhnout nemalých úspěchů. Vymýcena však není ani náhodou a válečná doba přispívá k jejímu opětovnému růstu. Mnozí se snaží na situaci přiživit a odklonit něco z velkých finančních toků do svých kapes.

Netýká se to dodávek zbraní ze západu placených USA, zeměmi NATO, EU nebo dalších spojenců, protože na Ukrajinu proudí přímo zbraně a munice. Leccos se však nakupuje za státní nebo armádní peníze a na tom už si kdekdo může namastit kapsy stejně jako na nějakých nutných opravách a rekonstrukcích. Na rčení o tom, že příležitost dělá zloděje, něco je.

Nemohu vyloučit, že i do NABU nebo SAP mohli proniknout lidé sympatizující s Ruskem, jak argumentuje Zelenskyj. Zákon zbavující NABU a SAP nezávislosti byl přijat den poté, co byly v obou institucích podniknuty velké razie na dva ruské agenty.

Ruské tajné služby využijí každou příležitost a razie byly oprávněné. Podobné omezení pravomocí protikorupčních orgánů zahrnující možnost zastavit vyšetřování však vyvolává automaticky otázku, zda není účelem překazit stíhání někoho, kdo už je hodně blízko prezidentovi nebo přímo v prezidentských kruzích. Možná je to důležitá osoba, jejíž obvinění by se zrovna nehodilo. Je válka.

Vše působí, jako by Zelenskyj, který dříve jako satirik tepal korupci, zapomněl, jak klíčové je toto téma pro celou ukrajinskou společnost. Obecně přitom platí, že se podobné instituce nevyplácí rušit nebo měnit jejich statuty, protože představují pro občany symbol. V tomto případě symbol snah se vypořádat se zkorumpovanou minulostí ve společnosti, kde úplatkářství rozhodně nevymizelo. Nerozumný tah to byl také navenek, neboť i v západních zemích, a zejména v USA, si uvědomují, jak velký problém korupce pro Ukrajinu představuje. Je to úplná voda na mlýn izolacionistickým a populistickým politikům halasně hlásajícím heslo žádnou pomoc Ukrajině. A Ukrajinu to vzdaluje přijetí do EU.

Též v Moskvě si mohou mnout ruce. Snadno budou říkat, že kyjevská vláda je zkorumpovaná a s korupcí nebojuje, protože omezuje volnost protikorupčním úřadům.

Zelenskyj po protestech slíbil nový zákon, který zachová nezávislost NABU a SAP. Jenže krok, po kterém by byly oba úřady v přílepku nahonem podřízeny generálnímu prokurátorovi, zanechává hořkou pachuť. Džin z láhve už byl vypuštěn.

Výběr článků

Načítám