Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Vláda socialistického centralismu – Alexander Tomský

Novinky, Alexander Tomský

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Američané si poprvé v dějinách zvolili plnokrevnou levicovou vládu. A protože nemají se socialismem zkušenosti nebo příliš důvěřují dělbě moci a své ústavě „brzd a protiváh“, tak netuší, co je čeká.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Alexander Tomský

Článek

Samozřejmě to neví nikdo, mediální zprávy a komentáře jsou jen chaotickým a spekulativním obrazem společenského a politického rozkladu, který už nejméně od úvěrové krize (2008), čili dávno před prezidentem Trumpem, jenž se stal nehodným mluvčím velké části umlčené společnosti, sužuje Spojené státy.

Už první kroky v podobě tzv. exekutivních příkazů a výroků osobně sympatického prezidenta Joea Bidena nesvědčí o ničem dobrém a naznačují výraznou ideologizaci politiky nové vlády. Americká Demokratická strana je přesvědčena o své historické misi přetvořit tradiční multietnický stát společného národa na multirasovou identitární společnost, proto také Biden okamžitě zrušil zákaz vstupu osob z rozvrácených zemí (Irán, Libye, Sýrie, Jemen, Somálsko, Severní Korea, Čad a Venezuela), zastavil dokončení Trumpova plotu na jižní hranici, zrušil finanční sankce městským samosprávám, které tolerují ilegální přistěhovalce, a hodlá jejich pobyt zlegalizovat. Už nyní se zvedá vlna migrantů, podle odhadů 7000 až 8000 Hondurasanů proniklo do Guatemaly a zápasí tam s policií.

Generální prokurátor Texasu Ken Paxton napadl u soudu jeden z Bidenových příkazů za porušení federálního přistěhovaleckého zákona. Je bohužel známkou americké krize, že soudní spory stále častěji nahrazují standardní politiku a několik nevolených osob rozhoduje o budoucnosti společnosti.

Biden ve svém projevu zdůraznil politiku antidiskriminace, zápas proti tzv. institucionálnímu rasismu, což není nic jiného než doktrína, že mají mít černoši privilegované postavení na úkor bělochů za jejich vrozený rasismus. Američané obrátili svůj dávný rasismus naruby. A protože levice ovládla akademii, hlavní média a má podporu velkého byznysu, zejména technologických společností, může bez problémů prosazovat politiku antidiskriminace ve státní správě i v každé organizaci a firmě.

V poslední době přitvrzuje cenzura za nesouhlas nebo nekorektní výrok a znamená často ztrátu zaměstnání. Začíná hon na Trumpovy hlasité příznivce. Je téměř nepochopitelné, že jsou to hlavně novináři hlavního proudu, kteří by nejraději zbytková pravicová média rovnou zakázali (Fox News, The Wall Street Journal).

Samozřejmě že Bidenova socialistická vláda vyhlásila také plánované zvýšení daní, masivní podporu zelené politiky a astronomické zvýšení rozpočtového schodku údajně kvůli covidu. Nepochybně poškodí americké hospodářství, avšak v dlouhodobé perspektivě by zaměstnanecká politika antidiskriminace položila ekonomiku na lopatky.

Alexander Tomský

Alexander Tomský je politolog, překladatel a pedagog. Dlouhá léta žil ve Velké Británii.

Po studiích pracoval jako politolog v ústavu Keston College, kde se specializoval na výzkum církve a státu, státního ateismu a náboženské opozice ve střední Evropě.

Po listopadové revoluci se vrátil zpět do Česka a věnoval se překladatelství a publicistice. Vedl nakladatelství Academia a nakladatelství Národního divadla, přednášel na New York University v Praze.

Byl členem strany Realisté, za kterou kandidoval jako jednička v Pardubickém kraji.

Mezitím se ale možná stanou Spojené státy diktaturou. Demokraté už dnes zcela vážně přemýšlejí, jakým způsobem omezit demokracii a předělat politický řád, aby si zajistili volby a už nikdy se nedostal do prezidentského úřadu nový Trump. Hýří opravdu neobvyklými nápady, například jak vymyslet dva nové státy (Portoriko, Washington, D.C) nebo rozšířit počet členů Nejvyššího soudu. A nový předseda Senátu navrhl minulý týden prezidentovi, aby kvůli pandemii vyhlásil výjimečný stav a vládl dekrety. Jak to nakonec vymyslí, ještě nevíme, ale jedno je jisté, nastolit socialismus nebude nijak obtížné. Demokraté mají podporu převážné většiny inteligence a mládeže a ta nemá o reálném socialismu nejmenší ponětí. Ameriku nyní čeká velké drama.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám