Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Americká naivita děsí - Alex Švamberk

Osmadvacetibodový plán na konec války na Ukrajině podstrčilo americkým vyjednavačům Rusko. Ti mu to sežrali i s navijákem a americký prezident Donald Trump to hájí, aby neztratil tvář.

Foto: David Neff, Novinky

Alex Švamberk

Článek

Ono je trochu trapné, když se ukáže, že americký zvláštní vyslanec Steve Witkoff radí poradci ruského prezidenta, jak má postupovat při jednání s Donaldem Trumpem. Že mu má podkuřovat, drbat mu ego. Ještě mu doporučí, aby ruský prezident Vladimir Putin zavolat do Bílého domu ještě předtím, než se Trump setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

To už není jen dobrá rada, jak na amerického prezidenta, aby byl ochoten vyslechnout ruské návrhy. To je jasný záměr podtrhnout Ukrajinu a otevřená podpora ruských zájmů. Skutečně to vypadá, že Witkoff, jemuž stoupá sláva do hlavy a hraje si na nového Henryho Kissingera, je na ruské výplatní pásce, jak uvedl jeden z republikánských amerických kongresmanů.

Witkoff využije toho, že se Trump rád cítí jako velký mírotvůrce a zřejmě ho opravdu trápí vysoký počet obětí brutální rusko-ukrajinské války. Vidí také, že Rusko sice má obrovské ztráty, ale pořád pomalu postupuje, takže má pocit, že by Ukrajina o území, jež má odevzdat, stejně přišla.

Přesně to se objevilo v návrhu požadavků, který sestavili Rusové a který Dmitrijev předal Witkoffovi. Ukrajinci podle něj měli odevzdat i nedobytou část Doněcké oblasti. Američané jeho části převzali i s chlupy, když do 28bodového návrhu zařadili některé body tak, jak je vyplivnul automatický překladač.

To nevypadá, že je Trump génius, který hraje šachy v pěti dimenzích, jak se občas spekuluje, ale spíš, že je naivní jak tři dny starý pes. Věří Rusům a jeho bytostná nedůvěra ke strukturám tzv. deep state vede k tomu, že jednáními s Moskvou (a nejen s ní) pověřuje lidi, kteří s takovýmito rokováními nemají žádné zkušenosti. To je obrovské riziko a Rusové z toho mazaně těží. Nabízejí mu obchodní dohody, na což Trump vždycky skočí, protože chce zlepšit americkou ekonomickou situaci.

Jeho snaha udělat Ameriku opět velkou pak pomáhá udělat alespoň trošku větší Rusko. Tomu by velmi prospělo, kdyby zrušil uvalené sankce a vrátil ho do struktur, z něhož bylo kvůli agresi proti Ukrajině vyhnáno, jako například G8.

Související články

Výběr článků

Načítám