Hlavní obsah

Zastřelený muž promluvil ke svému vrahovi, i když je už tři roky mrtvý

2:39
2:39

Poslechněte si tento článek

Phoenix

Chris Pelkey zemřel před třemi lety při střelbě vyvolané během silniční šarvátky v americké Arizoně. Přesto se začátkem tohoto měsíce „vrátil“, aby při vynesení rozsudku nad svým vrahem osobně promluvil k soudu. Postarala se o to umělá inteligence (AI).

Rodina zabitého muže vytvořila pomocí umělé inteligence jeho kopiiVideo: Reuters

Článek

Rodina 37letého muže využila moderní technologie k vytvoření jeho digitálního obrazu, který sloužil jako prohlášení oběti.

S pomocí zvukových záznamů, fotografií a videí byl Chris Pelkey znovu „oživen“ a jeho sestřenice Stacey Walesová napsala text, který umělá inteligence přečetla u soudu – ve stylu a duchu, který odrážel Pelkeyho skutečný charakter, jak se shodují pozůstalí.

„Gabrieli Horcasitasi, muži, který mě zastřelil – je škoda, že jsme se setkali za takových okolností. V jiném životě bychom možná mohli být přátelé,“ zaznělo z úst digitálního dvojníka Chrise Pelkeyho. „Věřím v odpuštění a v Boha, který odpouští. Věřil jsem vždycky – a stále věřím.“

10,5 roku natvrdo

Horcasitas byl již dříve porotou uznán vinným ze zabití, ve vězení stráví 10,5 roku. Soudce Todd Lang, který předsedal případu, přivítal inovativní způsob předání výpovědi s pomocí AI. „To video s AI se mi líbilo. Děkuji za něj. Přestože cítím, jak oprávněně jste jako rodina rozzlobeni, slyšel jsem i odpuštění,“ uvedl soudce Lang. „A věřím, že to bylo upřímné.“

Podle bývalého federálního soudce a profesora práv na Duke University Paula Grimma není použití AI v arizonských soudních síních žádnou velkou novinkou. Připomněl, že státní soudy v Arizoně již využívají AI k interpretaci soudních rozhodnutí pro veřejnost. Jelikož byl AI výstup použit až po verdiktu poroty, tedy pouze pro soudce při rozhodování o výši trestu, bylo jeho použití v tomto případě přípustné.

„Budeme AI nasazovat případ od případu, ale je to technologie, která se nedá zastavit,“ řekl podle serveru BBC Grimm.

Skutečné přání obětí?

Někteří odborníci však varují před možným precedentem. Profesor obchodní etiky na Carnegie Mellon University Derek Leben poukazuje na to, že budoucí využití AI nemusí vždy odrážet skutečné přání obětí.

„Pokud to začnou dělat další lidé, bude opravdu zajištěno, že se jejich výpovědi shodují s tím, co by si samotná oběť přála?“ klade si otázku Leben.

Pro Stacey Walesovou a její rodinu šlo ale o způsob, jak dát Chrisovi poslední slovo. „Přistoupili jsme k tomu s maximální morální odpovědností. Je to silný nástroj. Stejně jako kladivo – může rozbít okno nebo postavit dům. A my jsme ho použili k tomu druhému,“ uzavřela Walesová.

Výběr článků

Načítám