Hlavní obsah

Záplavy ohnivek sužují Kalifornii

5. 7. 2017, 8:06
Novinky, tcs

Uprostřed června mohli obyvatelé severní Kalifornie spatřit ve vodě na plážích podivná rosolovitá stvoření, která ve tmě světélkují. Poslední roky sužují americké břehy záplavy ohnivek, které sice nejsou člověku nebezpečné, přesto mohou představovat velké potíže.

Foto: Profimedia.cz

Ohnivka (ilustrační foto)

Článek

Stvoření vypadající jako vetřelci z vesmíru jsou vědcům dobře známa. Ohnivky (latinsky Pyrosomida) jsou jedním ze tří řádu salp, drobných průsvitných živočichů, kteří žijí v koloniích a tvoří součást planktonu.

Průsvitné oranžové tělo je ve skutečnosti řada malých samostatných organismů žijící v kolonii, která může dosahovat velikosti přes šedesát centimetrů. Pohybují se pomocí protékání a pumpují vodu jako medúzy.

Ještě před pár lety byl výskyt ohnivek v těchto zeměpisných šířkách vzácnou výjimkou, vyskytují se převážně v tropických vodách. Od roku 2014 se ale objevují v Kalifornii pravidelně. Hlášení o jejich výskytu navíc přichází z čím dál tím severnějších končin. Letos poprvé se s nimi setkali i rybáři na Aljašce.

A právě pro rybáře představují ohnivky obrovský problém. Místo ryb vytahují v sítích tisíce a tisíce rosolovitých živočichů. Přestože ohnivky nejsou toxické, pochutnají si na nich maximálně velryby nebo delfíni.

Může za migraci oteplování oceánů?

Spousta rybářů muselo svůj lov vzdát. Ti, kteří něco chytili, sledovali zmatené ryby dávící kusy ohnivek zpět do vody. Není jasné, zda se ryby pokusily ohnivky sežrat či zda to bylo následkem dezorientace v obrovské mase živočichů.

O tom, v jakém množství se tato stvoření vyskytují, nejlépe svědčí fakt, že výzkumný tým z Oregonu snažící se do svých sítí chytit vzácný druh ryby, vytáhl během pěti minut na 60 tisíc kusů ohnivek.

Mořští biologové Rick Brodeur a Lisa-Ann Gerschwinová se domnívají, že za stěhováním ohnivek je neustále se zvyšující teplota světových oceánů. Jedním dechem však dodávají, že k ověření této hypotézy bude zapotřebí další výzkum. Lidé si mezitím budou muset na průsvitné ohnivky zvyknout. Zda si na ně zvykne i mořská fauna, jisté ale rozhodně není.

Reklama

Výběr článků