Hlavní obsah

Ve Španělsku spustili na vodu funkční loďku z prošlé čokolády

10. 6. 2023, 18:44

Na začátku června byla v baskickém městečku Pasaia vedle San Sebastianu spuštěna na vodu osmimetrová veslice vyrobená z čokolády. Na vodě strávila zhruba půl hodiny a byla prohlášena za způsobilou k plavbě.

Ve Španělsku spustili na vodu funkční loďku z prošlé čokoládyVideo: AP

 
Článek

Čokoládová loďka začala vznikat již v dubnu a minulý týden byla slavnostně spuštěna na vodu. Pracovalo na ní více než 40 lidí, mezi nimiž byli jak cukráři a čokolatiéři, tak také lidé z firmy Albaola, jež se stavbou různých plavidel zabývá.

Na stavbu lodi její tvůrci použili přibližně 1500 kilogramů čokolády s uplynulým datem spotřeby. Celkem však veslice váží kolem 1700 kilogramů, protože kýl, horní části a lavice jsou ze dřeva.

Před spuštěním na moře panovaly jisté obavy, zda se loďka nepotopí a jak si poradí se slanou vodou, ale po zhruba půlhodinovém testu ji úředníci prohlásili za způsobilou k plavbě. Ovšem po celou dobu se v její blízkosti pro jistotu pohybovaly i dva standardní dřevěné čluny.

Podle webu Mirror je čokoládová loďka replikou staré velrybářské lodi, kterou místní loděnice postavily již v 16. století. Toto plavidlo se potopilo u kanadských břehů, ale dá se předpokládat, že jeho čokoládová verze se tak daleko nikdy nevydá.

Zakousli byste se? Na bustu Karla III. padlo přes 17 litrů čokolády

Reklama

Výběr článků