Článek
Dva inkubační boxy jsou umístěné v Ludvíkovském potoce a v pravostranném přítoku řeky Smědé poblíž Černous na Frýdlantsku.
„Speciální plovoucí schránky chrání oplozené jikry před predátory i splavením. V bezpečném prostředí se v nich vajíčka vyvíjejí až do vykulení plůdku, tedy malé rybky,“ vysvětlil Zbyněk Morkus, vedoucí Správy toků pro oblast povodí Labe z Lesů ČR.
Správci toků s ochránci přírody boxy pravidelně kontrolují, případně odstraňují uhynulé jikry, a plůdky průběžně vypouštějí. Tato metoda je přitom k přírodě velmi šetrná. Umožňuje, aby se mladí pstruzi od začátku vyvíjeli v prostředí konkrétního toku, na které se tak mnohem lépe adaptují. Mají díky tomu vyšší šanci na přežití a pozdější rozmnožení. A kde se daří pstruhům, tam se zpravidla daří i celému společenstvu vodních živočichů.
„Boxy jsou zatím zapůjčené, a pokud se osvědčí, rádi bychom je pořídili,“ poznamenal zástupce Lesů ČR, jež na projektu spolupracuje s Agenturou ochrany přírody a krajiny.
Společnými silami se snaží o podporu původní populace pstruha potočního v jizerskohorských tocích už od roku 2007. Vysazují do potoků jak plůdek, tak dvouleté ryby odchované jinde. Inkubační boxy jsou ale novinkou, díky níž se může tamější populace pstruha znatelně rozšířit a stabilizovat, což podpoří biodiverzitu. Každý úspěšně vylíhnutý a přeživší mladý pstruh představuje malý, ale důležitý krok k bohatšímu a zdravějšímu životu v českých tocích.

Detail jiker pstruhů.


