Článek
Za výjimečným počinem na poli robotiky je tým studentů z fakulty elektrotechnického a počítačového inženýrství při Purdueově univerzitě, jež sídlí ve West Lafayette v americkém státě Indiana. Jejich zařízení pojmenované Purdubik’s Cube (Purdubikova kostka) zvládlo vyřešit hlavolam – u nějž je třeba otáčením dosáhnout stavu, kdy má každá strana kostky svoji barvu – v čase 0,103 sekundy.
„Mrknutí oka trvá 200 až 300 milisekund, takže než si člověk vůbec uvědomí, že se to hýbe, tak je kostka již složená,“ přiblížil jeden z členů týmu Matthew Patrohay.
Spolu s ním se pod vedením odborného asistenta Nak-seunga Patricka Hyuna na vývoji podíleli také Junpei Ota, Aden Hurd a Alex Berta, píše se na stránkách Purdueovy univerzity.
Jejich úspěch lze označit jako mimořádný, protože dosavadní rekord (0,305 sekundy) z loňského roku neposunuli jen o pár tisícin, ale zkrátili jej na třetinu. A ještě o něco výjimečnější je ve světle skutečnosti, že jde stále o studenty, zatímco předchozími držiteli rekordu byli zkušení odborníci z japonské společnosti Mitsubishi Electric.
Purdubikova kostka byla ve vývoji přibližně rok. Využívá systém pro rozpoznávání barev a pohyby obstarává hardware od společnosti Kollmorgen, jenž pracuje mimo jiné s velmi přesnými instrukcemi pro zrychlení a zpomalení, takže jednotlivé pohyby trvají ještě podstatně méně než jednu milisekundu.
Co se týče samotného řešení, má jej na starosti přímo v týmu vyvinutý software, jehož prioritou je co nejkratší čas.
Ačkoliv se může zdát, že jde jen o jakýsi experimentální studentský projekt, poznatky při něm získané mohou mít širokou oblast použití, ať už jde o obory softwarového inženýrství, umělé inteligence, optimalizace, nebo třeba o strojírenství, a mohou se propojit, typicky například v nových pokročilých řídicích systémech.
Ale stranou pochopitelně není ani prvek zábavy. Purdubikova kostka prostřednictvím technologie Bluetooth dokáže kopírovat pohyby kostky, kterou někdo otáčí v rukou. Následně pak zadanou sestavu vyřeší, a to skutečně bleskurychle.