Hlavní obsah

Svět pod hladinou Vltavy

9. 6. 2012, 8:02 – Praha
Novinky, Michaela Cmíralová

Pod hladinou Vltavy žijí desítky druhů ryb. Od těch nejmenších, jako jsou vzácné koljušky tříostné, až po několikametrové sumce. Nyní můžete pod hladinu nahlédnout a zůstat suší. V paláci Kinských je výstava s názvem Akvárium, kde uvidíte až 25 druhů ryb.

Svět pod hladinou VltavyVideo: Novinky

 
Článek

Sedmnáct velkých nádrží v podzemí paláce pojme 25 000 litrů vody a najdete v nich jak běžně známé ryby, tak i ty ohrožené. Mezi nimi například střevli potoční nebo už zmíněnou koljušku tříostnou.

I přesto, že kapr je běžně známá ryba, exemplář, který mají na výstavě, vás určitě překvapí. V akváriu tu mají patnáctiletého kapra, který měří téměř celý metr. Jeho obří tělo vás opravdu zaskočí.

Kromě kapra jsou tu ale i další ryby, jejichž rozměry jsou nemalé. Prohlédnout si tu můžete dvoumetrového sumce, který byl ale momentálně na období tření převezen zpět do rybníka, a téměř metrovou štiku. Z dalších známých ryb tu najdete okouna, pstruha, ale i candáta.

K vidění je i jeseter

Ryby jsou v akváriích krmeny jednou denně. V zimním období se frekvence krmení snižuje, většina ryb je v klidovém stavu a potravu přijímají jednou za týden až čtrnáct dní.

Zajímavou rybou, kterou v řece jen tak neuvidíte, je určitě jeseter. Poznáte ho podle typické nestejnoměrné ocasní ploutve. Jeho šupiny jsou stejné jako šupiny žraloka a jeho vzezření připomíná spíše prehistorického živočicha. V českých podmínkách jsou v posledních letech znovu vysazováni a potkat je tak můžete především na Orlické přehradě. Oblíbenou rybou jsou především proto, že se z nich získává kaviár.

Reklama

Související témata:

Výběr článků