Hlavní obsah

Soud v USA poprvé přiznal zvířatům vlastní práva. Kvůli hrochům v Kolumbii

25. 10. 2021, 15:06

Soud v americkém státě Ohio poprvé přiznal zvířatům právní subjektivitu, konkrétně to učinil v případě hrochů, jejichž populaci založil v 80. letech minulého století v Kolumbii drogový boss Pablo Escobar. Informovala o tom agentura AFP. Kauza se týká stížnosti ochránců zvířat, kteří se obávají, že kolumbijská vláda některé z hrochů v rámci programu jejich sterilizace zabije.

Foto: Profimedia.cz

Hrochům se v Kolumbii daří až nadmíru dobře. Vytlačují však původní druhy.

Článek

Nevládní organizace Animal Legal Defense Fund (ALDF) podala k soudu ve státě Ohio stížnost jménem „společenství hrochů“, kteří žijí u kolumbijské řeky Magdalena. Cílem stížnosti je zabránit možnému utracení desítek hrochů v Kolumbii. V této zemi, která už zvířata jako právní subjekty uznává, podal podobnou stížnost v kauze kolumbijských hrochů už dříve tamní advokát Luis Domingo Gómez.

Americká organizace na ochranu práv zvířat chtěla, aby v kolumbijském případu byla umožněna svědectví dvou odborníků na nechirurgickou sterilizaci zvířat v divoké přírodě. Soud v Ohiu pak uznal hrochy jako právní subjekty z toho důvodu, že americké právo umožňuje „zainteresovaným osobám“ v zahraničních soudních sporech požádat americké občany, aby jim pomohli v jejich sporu.

Kolumbijské úřady už dlouho řeší problém množících se hrochů, jejichž populace tam není přirozeně regulována jako v jejich domovské Africe. Hroši se proto ve větším množství mohou stát rizikem pro tamní ekosystémy s řadou ohrožených druhů či pro místní obyvatele, jejichž živobytím je rybolov.

Experti z několika univerzit už loni varovali, že pokud Kolumbie brzy nepřijde na úspěšnou strategii regulace hrochů, bude jich mít v roce 2039 asi 1500. Nyní se jejich počet odhaduje na stovku. U zrodu jejich populace byli přitom jen tři samci a jedna samice, které si ilegálně přivezl s dalšími exotickými zvířaty, včetně žiraf či slonů, na svůj ranč narkobaron Escobar.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Escobarovi hroši na jeho někdejší farmě v roce 2009.Video: Reuters

Poté, co Escobara v roce 1993 zastřelila policie, byla většina jeho zvířat odvezena do zoologických zahrad. Hroši se ale dostali do volné přírody, kde nalezli oproti svému africkému domovu ráj. V Kolumbii je totiž neohrožují jejich přirození nepřátelé, jako lvi či krokodýli, ani extrémní sucha či lovci. Hroši si tak v kolumbijském deštném pralese užívají osvěžujících vod řeky Magdaleny a dalších vodních toků.

Někteří místní obyvatelé je považují za maskoty a turistům prodávají trička a suvenýry s obrázky těchto tlustokožců. Na místě někdejší Escobarovy soukromé zoo v městečku Puerto Triunfo je nyní zoologická zahrada a zábavní park, kde chovají také několik hrochů.

Postupný konec kokainových hrochů, úřady je kastrují

Koktejl

Tento měsíc kolumbijské úřady oznámily, že začaly se sterilizací hrochů pomocí antikoncepčního přípravku GonaCon, který za týden aplikovaly 24 jedincům. Kolumbijští ochránci zvířat se obávají, že tato antikoncepce není bezpečná, a požadují, aby se místo ní použil ověřený prostředek PZP, který se používá už od 80. let minulého století například pro sterilizaci slonů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků