Článek
Ve Spojených státech se rozhořela další diskuse ohledně cenzury knih v zemi. Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že texaský školský obvod Lamar nedaleko Houstonu již koncem minulého roku ze své on-line výukové platformy odstranil sekci o státě Virginie.
Argumentem má být skutečnost, že virginská státní pečeť, která je zároveň součástí vlajky tohoto státu, vyobrazuje římskou bohyni statečnosti, vojenské síly a cti Virtus, jež má na pečeti odhalené levé ňadro. To je podle školského obvodu problematické zejména proto, že zmíněná výuková platforma je určena především dětem ve věku osmi až jedenácti let.
Iniciativa Freedom to Read Project, která bojuje proti cenzuře a zákazům knih v Texasu, po zjištění, co v obvodě Lamar vymysleli, vyjádřila přesvědčení, že jde o „novou úroveň dystopického zakazování knih a cenzurního pekla“.
Školský obvod později reagoval přiznáním, že k zákazu skutečně došlo, ale zdůvodnil to pravidly tamějších školních knihoven, která vysloveně zakazují jakékoliv „přímé vizuální zobrazení nebo ilustrace nahoty“ v materiálech, které jsou dostupné v knihovnách základních škol.
Web The Guardian v této souvislosti připomíná, že pečeť se stává tématem diskusí vcelku pravidelně, a to dokonce i v samotné Virginii. Například v roce 2010 tak tehdejší generální prokurátor Ken Cuccinelli nechal vytvořit speciální odznaky na klopy, na nichž měla Virtus obě ňadra zakrytá.
Původ virginské pečeti sahá až do roku 1776, tedy do období boje amerických kolonií proti britské nadvládě. Vedle nápisu Sic Semper Tyrannus (Tyranům navždy takto) symbolizuje odpor vůči Británii i postoj Artemis na padlém „tyranovi“, jenž je ztvárněním tehdejšího krále Jiřího III. To potvrzuje i opodál ležící koruna.
V průběhu let bylo vyobrazení porůznu upravováno, nicméně již v roce 1901 představitelé Virginie rozhodli, že levé ňadro Virtus má být odhaleno, aby bylo zcela zřejmé, že jde o postavu ženy.