Hlavní obsah

Rolník z Peru žaluje RWE kvůli tání ledovců

28. 5. 2022, 10:35 – Lima

Klimatičtí experti a zástupci německého soudu tento týden přijeli do peruánských And, aby posoudili stížnost tamního zemědělce, který žaluje německou energetickou společnost RWE. Viní ji z podílu na globálním oteplování, které způsobuje tání ledovců, a ohrožuje tak jeho domov. Informovala o tom v sobotu agentura AFP, podle níž by případný verdikt v tomto procesu mohl být světovým precedentem.

Foto: AP

Povodně v Peru (archivní foto)

Článek

„Chceme, aby firma RWE byla zodpovědná za škody na životním prostředí,“ řekl AFP jedenačtyřicetiletý Saúl Luciano Lliuya, který pracuje i jako turistický průvodce a jehož zastupuje advokátka nevládní organizace Germanwatch.

Lliuya se obává, že tání ledovců může způsobit záplavy, jako se to stalo v roce 1941. Tehdy se tamní ledovcové jezero Palcacocha vylilo z břehů a zaplavilo okolí i město Huaraz, kde nyní žije na 150 tisíc obyvatel. Neštěstí si vyžádalo podle různých zdrojů dva až pět tisíc obětí.

Cestu expertů a zástupců německé justice nařídil regionální soud z německého města Hamm, k němuž se Lliuya odvolal poté, co soud nižší instance v Essenu jeho žalobu proti RWE zamítl. „Doufáme, že totéž udělá odvolací soud,“ řekl AFP mluvčí RWE Guido Steffen. Podle něj soud v Essenu shledal, že žaloba nemá právní základ a není v souladu s německým občanským právem.

Peru zasáhly nejhorší povodně za 20 let

Reklama

Související témata:

Výběr článků