Hlavní obsah

Posbírali tuny odpadků a na plastových plavidlech se proháněli po řece

24. 8. 2020, 12:59

Plastové lahve, pneumatiky a konzervy. Maďarsko každoročně v srpnu pořádá závod loděk vyrobených z odpadků sesbíraných v korytu řeky Tisy, který v sobě spojuje sportovní klání a ekologii.

Foto: Profimedia.cz

V Maďarsku čistili řeku od plastového odpadu.

Článek

Letos v létě se asi 150 účastníků shromáždilo na březích této řeky u hranic s Ukrajinou. Byli vybaveni ochrannými rukavicemi, holinkami a velkými koši. Sbírali všechno, co leží na dně, na březích a v přilehlých lesích v okolí řeky, které bývají zaplavovány. Tlakové hrnce, dveře od ledničky, rozbité deštníky..., to všechno může být užitečné.

Pak zbývá to nejtěžší: umně vyrobit z tohoto materiálu plavidlo schopné plout devět dní až k cíli. Nejvyhledávanější jsou plastové lahve, které ve velkých sítích fungují jako plováky. Cílem je doplout bez potopení s co největším objemem nasbíraného odpadu.

„Všechna léta od roku 2013 začínáme tam, kde jsme skončili předešlou sezonu,“ uvádí Attila Molnár, vynálezce této nezvyklé soutěže pojmenované „Pohár PET“.

Do žlutých kontejnerů půjde i kov

Ekologická flotila je většinou složena z tuctu plavidel. Vyplouvá z malého kotviště, které je také postaveno z vyloveného odpadu, a zdolává 80 kilometrů dlouhý úsek tohoto přítoku Dunaje rychlostí deset až 20 kilometrů za den.

Je to dlouhá vzdálenost, zdůrazňuje László Helmeczi, starosta malého pobřežního města Záhony. „Je to nadlidský výkon,“ vysvětluje nadšeně. Plavci se rovněž účastní programů pro obyvatele týkajících se ochrany životního prostředí.

Kultura vstupuje i pod vrby, do království hmyzu a pavouků, říká jedna z účastnic Dalma Farkašová. Zde se konají konference o fauně a flóře a o historii regionu, kde údajně zemřel král hunské říše Attila, přezdívaný Bič Boží.

Osm tun odpadků

Ostatně značný počet soutěžících se po zbývající rok ochranou životního prostředí aktivně zabývá. „Jsme lidé vody,“ říká čtyřicetiletý Victor Kocsis. Na soutěž se dostal se skupinou přátel a účastní se už sedmý rok.

Letos tak nasbírali v přírodě více než osm tun odpadků, téměř tolik co loni, ačkoli letos byla kvůli koronaviru jen poloviční účast. „Myslím, že jsme za osm posledních let nasbírali 50 až 60 tun odpadků,“ soudí István Palko, spokojený, že k tomu osobně přispěl.

Sama maďarská vláda dnes uznává užitečnost této iniciativy, nad níž převzal záštitu prezident János Áder. Sponzoruje ji a doufá, že najde své následovníky.

Reklama

Související témata:

Výběr článků