Článek
Umělci na sochy spotřebovali 90 tun písku, které na náplavku k řece Otavě přivezlo nákladní auto. Sochaři následně písek napěchovali do připravených konstrukci, průběžně ho hutnili, aby držel pohromadě a nesypal se. Ani jeden z nich nepoužíval lepidlo a pomocí dláta dvoumetrové kolosy vyřezávali.
Tématem letošního ročníku je svoboda. Lidé tak uvidí sochu Svobody, české státní symboly, pískového Gullivera, připomínajícího osvobození v Písku v roce 1945 i sochu symbolizující pád Berlínské zdi. Sochy letos oproti předcházejícím letům lemují oba břehy Otavy.
Každou sochu tvořil jiný umělec. Výjimkou je socha Tvář svobody umístěná nad schodištěm u promenády ke Sladovně, kterou pětice vysochala společně.
„Bylo inspirující sledovat, jak každý z autorů uchopil motiv svobody z jiného úhlu. Ať už historického, symbolického, nebo čistě osobního. Přesto se podařilo vytvořit jednotný a silný výtvarný celek,“ uvedl kurátor výstavy Tomáš Žižka.
Velmi výrazné je neotřelé pojetí sochy Svobody.

Socha svobody z písku
„Jde o pískovou postavu s kufry v obou rukou, která místo vztyčené pochodně vyjadřuje téma migrace a snad i rekreace. Zaujme určitě i sousedící socha Bratrství, inspirovaná vznikem Sokola, revolučními ideály a tělesnou svobodou,“ řekla Edita Kučerová z píseckého odboru kultury a školství s tím, že jedna ze soch symbolizuje i pád Berlínské zdi a je umocněna postavičkami Čtyřlístku jako připomínka generační paměti a současných možností cestování.

Socha připomínající pád Berlínské zdi
Sochy na náplavce u Kamenného mostu zůstanou po celou letní turistickou sezonu, pokud je tedy nezničí počasí nebo vandalové. Loni mimochodem vydržely až do listopadu.