Hlavní obsah

Na toskánské vinici odhání parazity Mozart

25. 4. 2019, 14:43

Na vinici v toskánské oblasti Val d'Orcia rostlinám místo chemického postřiku už deset let dopřávají symfonie Wolfganga Amadea Mozarta, napsal list La Repubblica. Odborníci potvrdili, že hudba zlepšuje kvalitu hroznů a odpuzuje hmyz i parazity.

Foto: Paradiso di Frassina

Místo chemických postřiků chrání hrozny nainstalované reproduktory.

Článek

„Když mě to v 90. letech napadlo, měli mě za blázna,“ říká majitel vinice, bývalý advokát z Milána Carlo Cignozzi. „Důkladné zkoumání ale potvrdilo, že zvukové vlny Mozartovy hudby urychlují metabolismus rostlin, odhánějí hmyz a zlepšují kvalitu hroznů, a tedy i vína,“ dodává.

Melodie salcburského rodáka se k hroznům linou ze 126 reproduktorů různých typů rozmístěných po celé vinici Paradiso di Frassina. Hudba hraje listům, později hroznům a z reproduktorů umístěných na zemi i kořenům.

Vinařova slova potvrdil výzkum zemědělských fakult univerzit ve Florencii a v Pise, které se už roky zabývají vztahem hudby a přírody. Z výzkumu vyplývá, že hrozny na zmíněné vinici dozrávají dříve, hudba odpuzuje parazity, a plody, potažmo i víno ceněné apelace Brunello di Montalcino, obsahují více zdraví příznivých látek označovaných jako polyfenoly.

Podobně se ukázalo, že rostliny odrůdy Sangiovese na této vinici přesahují vzrůstem o 50 procent normu. Nepotřebují proto tolik chemického ošetření proti patogenním houbám či hmyzu.

Reklama

Výběr článků