Hlavní obsah

Na potácející se mývaly zavolali policii. Neměli však vzteklinu, byli opilí

19. 11. 2018, 16:01

Když obyvatelé amerického města Milton v Západní Virginii uviděli podivně se chovající mývaly, zavolali policii. Měli strach, že zvířata by mohla být nakažena vzteklinou. Ovšem když se policii podařilo dva odchytit, zjistili, že mají problém s něčím jiným než se vzteklinou. Mývali byli opilí. Informoval o tom list The Washington Post.

Foto: Profimedia.cz

Mýval severní (ilustrační foto)

Článek

Podle policie mývali patrně hodovali na planých jablkách, která začala kvasit, a pak se tito malí savci „potáceli kolem, zmatení a dezorientovaní“. Policisté zadržené mývaly nechali ve vazbě, dokud nevystřízliví - a poté je znovu vypustili do volné přírody.

Miltonští mývalové se tak zařadili do dlouhé řady zvířat, která se dostala do novinových titulků kvůli opilosti na veřejnosti. Například v Gilbertu v americkém státě Minnesota policie přijala zprávy o ptácích, kteří nalétávali do oken a aut a chovali se zmateně.

O ptačí intoxikaci se postaraly časné mrazíky, kvůli kterým bobule na keřích zkvasily, než stihli ptáci odletět na jih. Ne všichni ptáci byli opilí stejně – zdá se, že v případě mladších jedinců nedokážou játra odbourávat toxiny stejně účinně jako u starších. V každém případě se tímto zjištěním dost ulevilo místním obyvatelům, kteří už začali mít pocit, že se ocitli v novodobé verzi slavného hororu Alfreda Hitchcocka Ptáci.

„Tím se vysvětluje, proč mi tento týden do auta naletělo sedm ptáků,“ komentoval policejní zprávu o nezvyklém chování opeřenců jeden z místních obyvatel.

Mazlíčci pod vlivem marihuany

Zvířata se ovšem mohou dostat nejen pod vliv alkoholu. V okrsku Wayne v Indianě letos na jaře přiběhla na hasičskou stanici vyděšená žena, jejíž mýval chovaný jako domácí mazlíček se začal chovat „letargicky“ - s největší pravděpodobností poté, co se dostal k něčí marihuaně.

Legalizace marihuany patrně přinese nárůst podobných případů. Lidé mají ve zvyku si „marjánku“ zapékat do sušenek a dalších pochutin, které jsou stejně lákavé pro ně jako pro jejich mazlíčky. Ti navíc netuší, čím jsou sušenky ochucené, a nemají dostatek vůle, aby si dali jen jednu.

Většina podobných případů, které veterináři zaznamenali, se zatím týkala psů, kteří si smlsli na marihuanových laskominách. Ale objevily se už i případy psíků čivava, kteří se napili vody z vodní dýmky, koček vystavených jejím výparům, a dokonce i náhodně „zkouřených“ králíků, fretek a domácích ptáčků.

Reklama

Výběr článků