Článek
David DeCook je farmář z Minnesoty a k jeho koníčkům patří také hledání drahých kamenů v místech, kde se vyskytují. Není tedy divu, že se s rodinou vypravil na dovolenou do Arkansasu, kde se nachází také státní park Crater of Diamonds (jde v podstatě o ekvivalent národního parku s tím rozdílem, že správcem je konkrétní stát, nikoliv federální úřady, pozn. red.).
A když se tam 21. dubna procházeli, padlo Davidovi oko na malý lesklý předmět na zemi, který vypadal jako obal od bonbonu. Záhy se však ukázalo, že jde o poměrně velký hnědý diamant, u nějž následně váha ukázala hmotnost 3,81 karátu (0,762 gramu).
Podle webu Fox News jde o největší diamant, který byl v Crater of Diamonds nalezen od ledna loňského roku, kdy tam francouzský turista našel kámen o hmotnosti 7,46 karátu (1,492 gramu). Pojmenoval jej po své snoubence Carine, zatímco Davidův nález dostal jméno Duke Diamond podle jeho psa.
💎DIAMOND FOUND!💎 David DeCook, a regular visitor to Arkansas' Crater of Diamonds State Park from Stewartville, MN,...
Posted by All About Arkansas on Thursday, May 1, 2025
Radost z nálezu Davidovi nezkazila ani skutečnost, že jde o hnědý diamant, tedy o druh, jenž bývá podstatně levnější než například diamanty bílé, růžové či modré. Web Daily Mail uvedl, že tři karáty těchto drahokamů stojí zhruba deset tisíc dolarů (kolem 220 tisíc korun), takže cena toho Davidova se pohybuje přibližně někde kolem dvanácti tisíc (přibližně 265 tisíc korun).
Crater of Diamonds je obecně vcelku bohatým nalezištěm diamantů. Správa arkansaských parků totiž ve zprávě o Davidově úspěchu informovala, že jen za letošní rok tam bylo zaregistrováno 220 nalezených diamantů o celkové hmotnosti 32 karátů (6,4 gramu). Ale jen pět z nich vážilo více než jeden karát (0,2 gramu).
První diamanty tam byly objeveny v roce 1906 a od té doby se tam našlo více než 75 tisíc těchto drahokamů. Pochází odtud také největší diamant objevený na území Spojených států, jenž dostal jméno Uncle Sam. Nalezen byl v roce 1924, v surovém stavu vážil 40,23 karátu (8,046 gramu) a později byl vybroušen do „obdélníkového“ tvaru s finální hmotností 12,42 karátu (2,484 gramu).
Opracování měla na starost firma Schenck & Van halen z New Yorku, jež se specializovala právě na arkansaské diamanty, které jsou podle vyjádření této společnosti tak tvrdé, že je k jejich opracování nutné použít jemný prášek z jiných diamantů pocházejících z této oblasti.
V současnosti je Uncle Sam k vidění v mineralogické expozici Národního přírodovědného muzea ve Washingtonu D. C., kde má místo vedle dalšího unikátního Canary Diamondu. Jde o neopracovaný kámen o hmotnosti 17,86 karátu (3,572 gramu), jenž byl v roce 1917 nalezen rovněž v Crater of Diamonds.