Článek
Třicetiletý Ebo Noah poprvé upoutal mezinárodní pozornost už v srpnu. V tu dobu na sociálních sítích začal zveřejňovat videa, na nichž staví dřevěné archy. Varoval, že mu Bůh zjevil tříleté období dešťů, které má začít 25. prosince 2025. Tvrdil, že povodně zničí Zemi podobně jako v biblickém příběhu o Noemově arše.
Podle dostupných zpráv měl Ebo Noah společně s místními rybáři postavit několik dřevěných arch k záchraně lidstva. Ty však vypadají podstatně menší v porovnání s biblickou archou. Někteří kritici namítají, že se ve skutečnosti jedná pouze o existující rybářské lodě.
Třicetiletý Ebo Noah, stojící za široce medializovaným proroctvím, informoval své stoupence, že katastrofická povodeň nakonec nenastane, jak původně předpovídal.
Podle serveru News Ghana přišlo oznámení poté, co se tisíce lidí z Ghany a dalších afrických zemí vydaly k místům, kde byly postaveny archy. Odtud se společně připravovali na nalodění před Štědrým dnem.
V oznámení z 24. prosince Ebo Noah lidem vzkázal, že měl nové vidění. V tom se sešlo velké množství lidí, aby vstoupili do jeho arch, ale stávající plavidla nemohla pojmout všechny. Tvrdil, že po přímluvných modlitbách Bůh lidem poskytl delší čas na stavbu dalších lodí.
Nařídil stoupencům, aby zůstali doma a oslavili Vánoce a Nový rok se svými rodinami. Ebo Noah řekl, že potopa nenastane, jak bylo původně plánováno, a nikdo by neměl spěchat k místům, kde se nacházejí archy. Tvrdil, že dostal božské poslání zachránit lidstvo a pouze plní úkol, který mu byl svěřen.
Nedávné deště v Ghaně zesílily obavy některých následovníků, přičemž několik lidí bralo proroctví natolik vážně, že se na potopu začali připravovat. Nicméně skeptici citovali biblickou zmínku z Genesis, kde Bůh slíbil, že už nikdy takto Zemi nezničí. Když byl Ebo Noah konfrontován s tímto biblickým veršem, odpověděl, že i Bůh může změnit názor a odkázal na biblický příběh o králi Ezechiášovi.
Úřady zasáhly kvůli obavám z paniky
Ghanské úřady zatkly samozvaného proroka už během prosince kvůli obavám, že jeho výroky vyvolávají ve veřejném prostoru paniku, zejména mezi občany žijícími v zahraničí. Byl zadržen na 72 hodin a poté propuštěn. Tamní úřady se nakonec usnesly, že podle ghanského práva není pronášení náboženských proroctví trestným činem.
Proroctví vyvolalo intenzivní debatu v Ghaně i na mezinárodní úrovni. Několik dní před Vánocemi se Ebo Noah objevil na veřejnosti v nově pořízeném mercedesu, oblečený ve svém charakteristickém oděvu z pytloviny. Vůz si měl údajně pořídit z peněz svých přívrženců, kteří mu je poslali na budování archy. Samozvaný prorok sdělil, že tři týdny držel půst a modlil se za Ghanu a celý svět. Prohlásil, že cokoli se stane, bude rozhodnutím Božím.
V rozhovorech Ebo Noah tvrdil, že jeho archa pojme 600 milionů lidí z celého světa. Zdůraznil, že projekt je společným úsilím komunity. Opakovaně prohlásil, že neprodává lístky ani nevybírá peníze od svých příznivců. Prorok také varoval lidi, aby na základě jeho proroctví neopouštěli svá zaměstnání ani neprodávali majetek.
Tato událost znovu roznítila diskusi v Ghaně o vlivu samozvaných proroků a rovnováze mezi náboženskou svobodou a veřejnou bezpečností. Zatímco někteří příznivci považovali Ebo Noaha za skutečného proroka připravujícího se na konec světa, kritici zpochybňovali praktičnost plavidel a naznačovali, že projekt je pouze propagačním trikem na sociálních sítích. Žádná předpovězená katastrofická potopa se k danému datu nekonala a Ghana dále pokračuje ve svém fungování.


