Hlavní obsah

Jediná v ČR. V plzeňské zoo se narodila dvojčata lemurů korunkatých

1:40
1:40

Poslechněte si tento článek

Plzeň

Jsou to dvojčata a zatím tráví drtivou většinu času s matkou. Řeč je o mláďatech lemurů korunkatých, která se narodila v plzeňské zoo. Zahrada je v současnosti jediná v České republice, která tento druh poloopic chová.

Foto: Kristýna Rothová

Mláďata lemurů korunkatých se narodila 14. června.

Článek

Na svět sice lemuři přišli už 14. června, ale zprávu o nich zoo zveřejnila až před několika dny. Chovatelé totiž pavilon uzavřeli, aby matka i mláďata měly klid. „V minulosti, když jsme se pokoušeli o jejich odchov, samici rozptylovali návštěvníci přes sklo. Proto jsme se ve chvíli, když došlo k porodu, rozhodli k tomuto kroku,“ vysvětlila ošetřovatelka Kristýna Rothová.

Dvojčata se pomalu pouštějí matčina hřbetu, prozkoumají prostory a začínají ochutnávat pevnou potravu. „Aktuálně zkoušíme nechávat samici ve venkovní voliéře. V nejbližší době zvažujeme zpřístupnění pavilonu alespoň na několik hodin denně,“ zmínila.

Tento druh poloopic dovezli zoologové do Plzně v roce 2022. „Od té doby jsme měli dva porody, předloni a loni. Bohužel tento druh je komplikovaný na odchovy mláďat. Samci se musejí oddělovat, ani tak to nebývá stoprocentní záruka úspěchu. Naše samice je ještě velmi specifická, protože je velmi kontaktní vůči lidem, pozitivně i negativně,“ sdělila Rothová.

Nyní postupovali daleko obezřetněji a vyplatilo se to. Podle ošetřovatelky se chovu věnovala pouze ostravská zahrada, nyní už v něm ale nepokračuje. „Poslední mládě se tam narodilo před deseti lety. Lemury korunkaté je tedy možné vidět pouze u nás,“ upozornila.

V evropské asociaci zoologických zahrad se nacházejí pouze ve 48 institucích. „To se stále může jevit jako vysoké číslo. Nicméně mláďata se za posledních dvanáct měsíců narodila jen v pěti zoo,“ zdůraznila ošetřovatelka.

Lemur korunkatý

Přirozeně se vyskytuje pouze na severu Madagaskaru. Je velký zhruba jako kočka. Své jméno získal podle charakteristického zabarvení na hlavě ve tvaru koruny. Jedná se o býložravé, sociální zvíře, které žije ve skupinkách kolem 8 jedinců. Je považován za ohrožený druh.

Výběr článků

Načítám