Hlavní obsah

Fidel pobavil Kubánce zápisky z nemoci

30. 12. 2002, 21:46 – HAVANA
Novinky, Alexandr Petrželka

Kubánci svého comandante milují. To, že jim před čtyřiceti lety vrátil důstojnost je pro většinu lidí stále důležitější než fakt, že je na Kubě lecčeho nedostatek. Když se před vánočními svátky ztratil z veřejnosti, zavládla nervozita.

Foto: Milan Vojtek

Horenská rada, sestava pánů, nezbytných pro tradiční akce Hustopečí, si rekord prohlížela do posledního detailu.

Článek

Líder supremo odpověděl po svém - začal psát ironické zprávy o svém zdravotním stavu, který je jinak střeženým tajemstvím.

"Lékaři mě vyměřili krutý trest: tři čtyři dny v naprostém klidu," postěžoval si v dopise, kterým se omluvil z neúčasti - vůbec první - na jednání parlamentu, Národního shromáždění lidové moci. Pro stále aktivního Castra byl klid na lůžku po bodnutí hmyzem skutečně nesnesitelnou povinností.

Z banálního případu se však vyvinula infekce a comandante musel zůstat v posteli téměř dva týdny. Kntakt s děním však udržoval zprávami, nadepisovanými "mým spoluobčanům".

"Pokusím se vám co nejpodrobněji vylíčit onu směšnou záležitost, která mě od vás odřízla," slíbil Kubáncům jejich vůdce. V neděli, kdy se poprvé od nehody objevil na veřejnosti, zveřejnil místní tisk jeho obšírné svědectví o vlastní nemoci.

Rekordní šňůru musel přerušit

"V noci z 16. prosince jsem zaznamenal nepříjemný pocit na levé noze, přibližně uprostřed mezi kolenem a kotníkem. Nalezl jsem narudlou skvrnu, na omak teplou a trochu bolestivou. Zřejmě mě kousl nějaký mravenec, komár nebo jiný hmyz. Vzpomínám si, že ráno jsem si to místo škrábal a tak si způsobil nevyhnutelné lokální zranění kůže. Oportunistické chorobné zárodky, které se zdržují na lidské pokožce, zřejmě znežily příležitosti a pronikly do mého těla. Lékaři tyhle záležitosti připisují bakteriím stafylokokus. Doporučili mi studené obklady, poručili držet nohu ve vodorovné poloze (nestavět se na nohy!) a předepsali jakési pilulky.

To jsem svědomitě dělal následující dva dny," pokračuje Fidelova zpověď nemocného. "Večer jsem však měl v plánu setkání s našimi diplomaty a protože jsem tam prostě musel, tak jsem tam šel. Po akci mi ale noha zrudla víc a to, co bylo zpočátku pouhým zánětem pokožky (celulitis), hrozilo přerůst v zánět lymfatický."

Castro dál popisuje svůj vnitřní boj s lékařským příkazem a touhou "překonat vlastní olympijský rekord v účasti na jednání parlamentu", z něhož za 25 let jeho existence nikdy nevynechal "jedný den, jedinou minutu ani vteřinu".

"Má vedoucí politická noha"

"Nezbylo mi než bránit mou levou nohu, tu, s níž jsem hrával fotbal, plaval, lezl po horách, kličkoval v Sierra Maestra (kde byl jím vedený povstalecký štáb během revoluce koncem 50. let), vedl naše vojáky na pláži Girón (místo americké intervence proti Kubě) a pochodoval v čele lidu na manifestacích. Bylo to moje vedoucí politická noha. Nikdy mě nezradila a tak jsem ji přece nemohl zradit ani já."

Nakonec se Castro, známý svou pílí a pracovitostí, přiznal, že asi do hloubky nepochopil, co je to celulitida, lymfangitida, antibiotikum atd, ale zato se prý stal zavilým nepřítelem komárů a všeho škodlivého hmyzu. "A přísahal jsem, že už si nikdy nebudu škrábat ďobance," napsal.

Reklama

Související témata:

Výběr článků