Hlavní obsah

Dům Pabla Escobara vydal nefalšovaný poklad

26. 9. 2020, 5:56
Novinky, Jakub Štěpánek

Potomek pravděpodobně nejznámějšího narkobarona Pablo Escobara, synovec Nicolás, objevil ve zdech někdejšího sídla svého strýce bankovky v hodnotě 18 milionů amerických dolarů (418 milionů korun). Podle jeho slov mu v objevení peněz pomohlo tajemné „vidění”.

Foto: Profimedia.cz

Escobarův kult v Medellínu pořád žije.

Článek

Peníze svého strýce objevil Escobar zabalené v plastovém pytli ve zdech domu v Medellínu, kde narkobaron žil a posledních pět let v něm přebývá jeho synovec. K přesnému místu jej mělo vést „vidění”.

Podle něj se tak nestalo poprvé, Escobar totiž velké množství peněz ukrýval, řadu z nich právě ve svých nemovitostech. Po jeho smrti se okamžitě začaly množit spekulace a lidové povídačky o tom, kam že to vlastně svoje peníze schoval.

Foto: Profimedia.cz

Hacienda Napoles, bývalé sídlo Escobara, dnes funguje jako zábavní park a zoo.

Není tajemstvím, že s ukrýváním peněz měl Kolumbijec starosti. Měl jich tolik (v dobách největší slávy byl týdenní příjem jeho kartelu asi 420 milionů dolarů - při dnešním kurzu 9,7 miliardy korun), že je musel zakopávat a ročně se až 10 procent úspor ztratilo, zničilo nebo bankovky sežraly krysy. Pro zajímavost - jen za gumičky, které sloužily k vytváření balíčků s bankovkami, utratil kartel 2500 dolarů měsíčně.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Hacienda La Manuela nedaleko Guatapé nesla název po Escobarově dceři. Escobarovi nepřátelé dům vyhodili do vzduchu ještě za jeho života.

Z objeveného pokladu je mnoho bankovek poškozeno, jiné už nejsou platné. Kromě nich ale objevil Nicolás zlaté pero, satelitní telefony a fotoaparát s doposud nevyvolaným filmem.

Pomáhal, ale taky vraždil

Escobar v osmdesátých letech minulého století patřil mezi nejbohatší lidi na světě. Pravidelně se dokonce umisťoval v prestižním žebříčku časopisu Forbes, kde figuroval od roku 1986 do roku 1993.

Narkobaron těžil z popularity mezi běžnými obyvateli Kolumbie. Za peníze z drog totiž neváhal chudým lidem pomáhat, masivně investoval, stavěl přístřešky pro lidi bez domova, vybudoval desítky fotbalových hřišť (sám byl fotbalovým nadšencem) a zoologickou zahradu. Díky němu je Kolumbie jedinou zemí mimo Afriku, kde volně žijí hroši. Ty neváhal na vlastní náklady přivézt.

Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Hrob Pablo Escobara a jeho nejbližších v Medellínu.

Na druhou stranu je potřeba uvést, že ikonická postava dějin konce minulého století nebyla svatá. S jeho jménem je spojováno až 4000 vražd. Kvůli obchodování s kokainem měl být Escobar vydán do Spojených států, proti čemuž ze všech sil bojoval.

Hrob s výhledem na město

Situace dospěla do tak bizarních rozměrů, že si na začátku devadesátých let postavil vlastní vězení, kam se nechal dobrovolně zavřít. Pochopitelně režim v objektu „La Catedral” měl s kriminálem společného jen pramálo. Z luxusní rezidence Pablo nadále řídil svůj kartel. Klec spadla až v roce 1993, kdy jej policie při přestřelce zabila.

V Kolumbii zemřel zabiják Eskóbarova kartelu. Zavraždil 300 lidí

Amerika

Escobar má honosný hrob na hřbitově v Medellínu s působivým výhledem na město. Kolem něj leží i několik jeho kumpánů a obchodních partnerů. K jeho hrobu chodívá stále mnoho lidí. Někteří, aby si na něj odplivli. Jiní, aby se před ním poklonili a položili na něj květiny.

Reklama

Výběr článků