Hlavní obsah

Dům je o 36 cm vyšší, musí se zbourat, rozhodl německý soud

2:19
2:19

Poslechněte si tento článek

Soud v Bavorsku definitivně ukončil čtyřletý spor o zbourání domu. Podle úřadů trpí množstvím stavebních závad. Nicméně muž, jenž v něm bydlí, je přesvědčen, že jde pouze o to, že je stavba o 36 centimetrů vyšší, než měla být.

Foto: Zoonar/www.BilderBox.com, Zoonar GmbH / Alamy, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Sedmapadesátiletý inženýr Jens Riediger bydlí s rodinou v pár let starém domě ve zhruba dvacetitisícovém bavorském městě Wolfratshausen, jež leží v podhůří německých Alp. Již čtyři roky se však s úřady soudí o to, zda tam bude moci bydlet i nadále. Nyní soud vynesl „závazné a konečné rozhodnutí“, že stavba půjde k zemi.

Jádro sporu podle něj tkví ve skutečnosti, že dům je o 36 centimetrů vyšší, než by měl být. Argument, že ve Wolfratshausenu se nacházejí i další domy, které trpí stejným nedostatkem, na úředníky ani soudce nezabral, a tak má Riediger zhruba rok, aby si našel nové bydlení. Demoliční četa má nastoupit na jaře příštího roku.

„Obytný prostor v hodnotě milionů eur bude zničen. A to jen proto, že střecha je o 36 centimetrů vyšší a že místo přístřešku pro auto se postavila garáž,“ postěžoval si na stránkách německého deníku Bild. Zároveň tím však naznačil i další problémy, které úředníkům vadí. Vedle garáže podle nich výrazné odchylky od stavebních předpisů a další závažné závady spočívají například také ve vyšších stěnách nebo špatném sklonu střechy.

Když se tento případ začal v roce 2021 projednávat, developerská firma nabídla nápravu, ale soud tuto možnost zamítl. Místo toho se začalo řešit, že by se v budově mohl zřídit azylový dům pro ženy, ale k realizaci této myšlenky nakonec nedošlo.

Zato ke stěhování Jense Riedigera a jeho rodiny již definitivně dojde. „Nyní bydlíme na 180 metrech čtverečních a nebude snadné najít podobný dům za stejný nájem,“ poukázal na skutečnost, že v daném regionu je aktuálně nedostatek bytů a domů. Přesto jde podle německých médií v poslední době o třetí podobné rozhodnutí o demolici již postaveného domu.

Web The Telegraph v souvislosti s aktuální kauzou upozornil také na případ z roku 2014, kdy bylo rozhodnuto o zbourání domu německé penzistky, protože byl v roce 1939, tedy v období chaosu před vypuknutím druhé světové války, postaven bez stavebního povolení. V tomto případě však soud nakonec po dlouhých tahanicích rozhodl, že se dům bourat nebude.

Výběr článků

Načítám