Hlavní obsah

Chobotnice ve spánku měnila barvu. Dost možná snila o krabovi

1. 10. 2019, 18:33
Novinky, Natálie Lošková

Chobotnice již v minulosti dokázaly, že rozeznají tvary i barvy, umí používat nástroje a dokonce si je vyrobit, vzhledem napodobí jiné mořské predátory a pomocí změny své barvy dokážou komunikovat i mezi sebou. Poprvé ale nový výzkum naznačuje, že by tito hlavonožci mohli ve spánku dokonce i snít.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Chobotnice ve spánku měnila barvuVideo: Reuters

 
Článek

Agentura Reuters v pondělí zveřejnila video, na kterém chobotnice ve spánku mění barvu. Podle vědce Davida Scheela z americké Atlanty jde o důkaz toho, že by chobotnice mohly mít sny a měnily barvu podle toho, co se v jejich snu odehrává. Video je soušástí dokumentárního filmu Octopus: Making contact.

Časosběrné video zachytilo chobotnici Heidi v průběhu noci, jak spí opřená o boční sklo akvária. V průběhu spánku tato chobotnice několikrát změní barvu, ze žlutobílé do bílé barvy, poté ztmavne a nakonec změní barvu na skvrnitou, podobnou jako používají chobotnice pro kamufláž.

David Scheel komentuje tyto proměny na základě informací, které vědci o chování chobotnic za roky studování získali. Na základě videa vytvořil pravděpodobný příběh, ve kterém by se chobotnici mohlo zdát o tom, že ulovila a snědla kraba.

První kamufláž podle něj značí situaci, kdy Heidi ve snu ulovila kraba. Poté, když zcela ztmavne, opustí s ním mořské dno. Tmavá barva totiž umožňuje chobotnicím snazší nepozorovaný pohyb v oceánu. Nakonec komentuje několikabarevnou kamufláž v závěru videa. „Je to, jako by si právě podmanila kraba, usadila se, začala ho jíst a nechce, aby si jí někdo všiml,“ komentuje video Scheel. Stejnou kamufláž totiž chobotnice používají i při reálném lovu, když jsou vzhůru.

Nejchytřejší hlavonožci na světě

Chobotnice jsou považovány za nejchytřejší hlavonožce na světě. Svou inteligenci a dovednosti prokázaly již několikrát při vědeckých výzkumech i pozorování ve svém přirozeném prostředí.

Chobotnice se schovala potápěči v ústech

Tyto unikátní hlavonožce nelze přirovnat k téměř žádnému jinému zvířeti na světě. Mají modrou krev, žádné kosti a tři srdce. Narozdíl od obratlovců nemají centrální nervovou soustavu. Jejich nervové dráhy jsou umístěné i ve všech osmi chapadlech, každé z nich díky tomu dokáže do značné míry myslet individuálně.

Hlavní zbraní chobotnic jsou stovky přísavek na spodní straně chapadel a jedovatý zobáček, kterým dokážou rozkousnout i tvrdý krunýř. Svou barvu i texturu mění chobotnice pomocí speciálních svalů, které jim umožňují napodobovat jiná zvířata nebo splynout se svým okolím.

Dokáží odšroubovat víko sklenice zvenku i zevnitř a umí rozpoznávat jednoduché tvary. Jsou schopné interakce s dalšími druhy, možná dokonce vytvořit vztah. Že by mohly být schopné snění, proto není podle vědců nepravděpodobné.

Reklama

Související články

Lachtan profackoval kajakáře chobotnicí

27. 9. 2018, 3:00

Jen těžko uvěřitelný zážitek má za sebou novozélandský fotograf Kyle Mulinder. Když byl před nedávnem se svými kamarády poblíž města Kaikoura na Jižním ostrově...

Výběr článků