Hlavní obsah

Zemřel otec počítačů Clive Sinclair

17. 9. 2021, 6:09 – Londýn

Britský vynálezce Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky a přispěl k rozšíření osobních počítačů, když vymyslel malý počítač ZX-80, zemřel ve věku 81 let. Oznámila to média s odvoláním na vynálezcovu rodinu. Sinclair zemřel ve čtvrtek ve svém londýnském domově po více než desetiletém zápase s rakovinou.

Foto: Profimedia.cz

Clive Sinclair (vlevo), vpravo je šéf společnosti Amstrad Consumer Electronics Sir Alan Sugar.

Článek

Mezi Sinclairovy revoluční vynálezy patřila první přenosná elektronická kapesní kalkulačka v roce 1972. Sinclairův počítač ZX80, uvedený na trh v roce 1980 s cenou pod 100 liber, přispěl k rozšíření domácích počítačů v Británii i jinde. Sinclairova společnost jako první na světě prodala více než milion počítačů.

Proslavil se i následující model počítače ZX Spectrum, poznamenala AFP. Je ironií, že muž, který svými počítači změnil mnoha lidem život, se svého času přiznal, že sám počítač nepoužívá. „Nerad se rozptyluji. Kdybych měl počítač, začal bych přemýšlet, že to a to bych mohl změnit, a to nechci,” vysvětlil BBC v roce 2013.

Foto: Profimedia.cz

Clive Sinclair

Ne všechny nápady uspěly 

AFP připomněla, že Sinclair ve své první firmě vyráběl svého času nejmenší tranzistorové rádio na světě, k jeho projektům patřily i digitální hodinky či první televize s plochou obrazovkou.

Ne všechny vynálezcovy nápady slavily úspěch. Tříkolka Sinclair C5 na baterky sice může být považována za průkopníka ekologické dopravy, ale v roce 1985 byla příliš drahá. Zákazníky zklamal omezený dojezd, nízká rychlost a neschopnost zdolávat kopce.

Sinclair, přezdívaný „největší britský koumák”, ještě minulý týden pracoval na svých vynálezech, „protože to bylo to, co rád dělal”, řekla vynálezcova dcera Belinda stanici BBC. „Byl vynalézavý a nápaditý. Bylo to pro něj vzrušující dobrodružství, byla to jeho vášeň,” dodala.

Foto: Profimedia.cz

Clive Sinclair

Reklama

Související témata:

Výběr článků