Hlavní obsah

Zakážeme sociální sítě mladším 16 let, plánuje novozélandský premiér

2:27
2:27

Poslechněte si tento článek

Wellington

Vláda Nového Zélandu se chystá vytáhnout do boje proti sociálním sítím a jejich vlivu na děti. Premiér Christopher Luxon v úterý oznámil, že jeho kabinet připravuje návrh zákona, který by zakázal přístup na sociální sítě všem osobám mladším 16 let. Cílem opatření je ochránit nezletilé před nástrahami online světa, včetně kyberšikany a vystavení násilnému či jinak nevhodnému obsahu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Podle informací britského deníku The Guardian bude návrh zákona obsahovat povinnost pro provozovatele sociálních platforem ověřovat věk svých uživatelů. Společnosti, které se odmítnou nové regulaci podřídit, by mohly čelit pokutám ve výši až dvou milionů novozélandských dolarů (přes 26 milionů korun).

„Sociální sítě mohou přinášet pozitivní dopady, ale nejsou vždy bezpečným prostředím pro děti a mladé lidi,“ prohlásil premiér Luxon s tím, že ochrana dětí musí být prioritou společnosti. „Jde o to, aby technologické firmy nesly odpovědnost za to, koho na své platformy pouštějí a jaký obsah tam šíří,“ dodal.

Podle něj mají rodiče velký problém kontrolovat přístup svých potomků k sociálním sítím. „Rodiče nám neustále říkají, že si opravdu dělají starosti s tím, jaký dopad mají sociální média na jejich děti,“ konstatoval premiér.

Za legislativním návrhem stojí poslankyně Catherine Weddová z Národní strany. Upozorňuje, že v současnosti na Novém Zélandu neexistuje zákonem vymahatelný věkový limit, který by provozovatele platforem nutil k ověřování věku uživatelů. „Rodiny jsou v tom samy. Tento zákon jim poskytne oporu a nástroj, jak lépe chránit své děti v digitálním prostoru,“ uvedla Weddová.

Inspirace v Austrálii

Inspirací pro návrh byla přísná regulace přijatá loni v Austrálii. Ta v listopadu zakázala všem osobám mladším 16 let používat sociální sítě, což odborníci označují za jeden z nejtvrdších kroků vůči technologickým gigantům na světě. Zákaz se vztahuje mimo jiné na populární platformy jako Facebook, Instagram či X (dříve Twitter).

Podle průzkumu veřejného mínění z prosince loňského roku opatření podporují více než dvě třetiny obyvatel Nového Zélandu. To signalizuje širokou veřejnou podporu pro větší ochranu dětí v online prostředí.

Přesný termín předložení návrhu zákona do parlamentu zatím nebyl zveřejněn. Návrh vychází z dílny středopravé Národní strany premiéra Luxona, která je nejsilnějším subjektem v současné tříčlenné vládní koalici. Pro jeho schválení však bude zapotřebí souhlas i od obou koaličních partnerů, upozorňuje The Guardian.

Výběr článků

Načítám