Hlavní obsah

USA žalují Google kvůli zneužívání dominantního postavení

25. 1. 2023, 8:48 – New York

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý podalo žalobu na internetového giganta Google. Společnost podle resortu zneužívá v oblasti digitální reklamy svého dominantního postavení. K žalobě se přidalo osm amerických států včetně Kalifornie, domovského státu firmy. S odvoláním na soudní dokument o tom informovala agentura Reuters. Google zatím na žádost o komentář nereagoval.

Foto: Arnd Wiegmann, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Společnost Google použila nezákonné prostředky, které jsou v rozporu s hospodářskou soutěží a vylučují ostatní firmy. Chtěla tak eliminovat nebo notně snížit jakékoli ohrožení svého dominantního postavení v oblasti digitálních reklamních technologií,“ uvedlo ministerstvo ve své antimonopolní žalobě.

Resort soud požádal, aby společnosti Google uložil povinnost zbavit se služby Google Ad Manager, včetně nástroje pro nákup reklamy AdX.

Jedná se o druhou federální antimonopolní žalobu podanou proti Googlu, která tvrdí, že společnost porušuje antimonopolní zákony tím, jak získává nebo udržuje své dominantní postavení. Žaloba ministerstva spravedlnosti podaná v roce 2020 se zaměřuje na monopolní postavení Googlu v oblasti vyhledávání a její soudní projednávání je naplánováno na září.

Google zaplatí Indianě 20 milionů dolarů. Kvůli sledování uživatelů

Internet a PC

Ačkoli Google zůstává s velkým náskokem lídrem trhu, jeho podíl na příjmech z digitální reklamy v USA se snižuje. Loni činil podle společnosti Insider Intelligence jeho podíl na tamním trhu 28,8 procenta, zatímco v roce 2016 to bylo 36,7 procenta. Reklama představuje přibližně čtyři pětiny tržeb Googlu.

Akcie společnosti, která spadá do skupiny Alphabet, kolem 19:35 SEČ odepisovaly 1,3 procenta.

Nepravdivé informace musí Google mazat, rozhodl Soudní dvůr EU

Internet a PC

Reklama

Související témata:

Související články

Majitel Googlu propustí 12 tisíc lidí

20. 1. 2023, 12:14

Pár dní po tom, co softwarová společnost Microsoft oznámila, že propustí na 10 tisíc zaměstnanců, učinil podobný krok také další technologický gigant,...

Výběr článků