Hlavní obsah

Twitter zrušil tisíce účtů na Blízkém východě, šířily propagandu

20. 9. 2019, 12:21 – San Francisco

Twitter zrušil 4258 účtů ze Spojených arabských emirátů, které prostřednictvím falešných jmen šířily tweety o Kataru a Jemenu. Zablokován byl také účet Saúda Kahtáního, někdejšího poradce saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Logo sociální sítě Twitter. Ilustrační foto

Článek

Kahtáního účet byl zablokován necelý rok po vraždě saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího na konzulátu země v Istanbulu. Princův poradce byl po Chášukdžího vraždě propuštěn ze služby.

Kahtání stál v čele tiskového odboru královského soudu v Saúdské Arábii. Zároveň měl na starosti tým, jehož úkolem bylo chránit pověst Saúdské Arábie a bránit zemi před kritikou na sociálních sítích. Exporadce byl také pověřen formulací oficiálního stanoviska Saúdské Arábie ve sporu s Katarem a v oblastech, jako jsou bezpečnost či lidská práva.

Od 22. října 2018, což bylo krátce po jeho propuštění, nenapsal na Twitteru Kahtání nic. Podle zdrojů agentury Reuters měl však stále velký vliv.

Porušil pravidla o manipulaci

Saúdskoarabská prokuratura uvedla, že Kahtání se podílel na plánu Chášukdžího repatriovat. Úřady ale nesdělily, zda byl zatčen, a podle nejmenovaných zdrojů není mezi osobami, které byly za vraždu novináře postaveny před soud.

Twitter nesdělil, proč Kahtáního účet zablokoval až nyní, uvedl pouze, že porušil pravidla o manipulaci. Zablokováno bylo také šest dalších účtů napojených na vládu Saúdské Arábie. Ty se prezentovaly jako nezávislá média, ale ve skutečnosti šířily provládní názory.

Blokuje také Facebook

Zrušeno bylo také 267 účtů ve SAE a Egyptě, které byly zapojeny do "mnohostranné informační operace" namířené proti Kataru a Íránu. Účty zároveň podporovaly Rijád. Podle Twitteru tyto účty spravovala soukromá společnost DotDev, která sídlí v Abú Zabí a má pobočku v Káhiře. Zároveň Twitter zablokoval velkou síť 4258 účtů spravovaných ze SAE. Kdo, za účty, které šířily kritiku Kataru a Jemenu, stojí, ale společnost neuvedla.

Minulý měsíc zablokoval Facebook 350 falešných profilů a stránek šířících saúdskoarabskou propagandu, uvedla agentura Reuters. Zrušeno bylo také dalších 350 účtů napojených na marketingové společnosti v Egyptě a Spojených arabských emirátech.

Reklama

Související témata:

Související články

Trump si rasistickými tweety polepšil

18. 7. 2019, 10:33

Podpora amerického prezidenta Donalda Trumpa v Republikánské straně mírně vzrostla poté, co zaútočil výroky s rasistickým podtextem na čtyři kongresmanky....

Výběr článků